Bratislava - Ministerstvo vnútra odmieta názor prezidenta, že spojením referenda o predčasných voľbách a prvého kola volieb hlavy štátu sa ušetria
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
peniaze. Štatistický úrad dokonca hovorí, že z jeho pohľadu sa celý proces predraží.
"Pri voľbách prezidenta, ako aj pri referende, sa vytvárajú odlišné volebné orgány a okrskové komisie majú aj rozličný počet členov. Úsporu súvisiacu s nárokmi členov okrskových komisií na odmeny a ďalšie zákonné nároky, ako je občerstvenie a stravné počas volebných dní, refundácie miezd a podobne, nie je možné pri konaní prvého kola prezidentských volieb a referenda v jednom dni očakávať," tvrdí ministerstvo vnútra, ktoré organizačne zabezpečuje voľby a aj referendum.
Ministerstvo hovorí, že výdavky na tlač hlasovacích lístkov, zoznamov voličov, metodických a informačných materiálov, materiálne a technické zabezpečenie komisií sú konaním volieb a referenda v jeden deň neovplyvniteľné.
Šéf Štatistického úradu Peter Mach povedal, že úrad by musel navyše nakúpiť techniku, aby mohol spracovať obidve hlasovania. "Znamená to zvýšenie nákladov o zhruba 4 až 5 miliónov, čo reprezentuje okolo 15 percent celkových výdavkov," povedal Mach pre televíziu TA 3.
V roku 1998 boli voľby a referendum o privatizácii strategických podnikov v rovnakom termíne. Referendové výsledky sa však spracovali neskôr. Podľa Macha je dnes taký postup neakceptovateľný. Úrad by mal vynaložiť na referendum a prezidentské voľby po 35 miliónov korún.