rozhodnutie nasledovalo po tom, čo americkí kontrolní inšpektori zistili v siedmich maďarských bitúnkoch, že mäso z nich a podmienky, v akých sa spracúva, nezodpovedajú americkým hygienickým a zdravotníckym normám.
Rakúsky denník Die Presse uviedol, že okrem svetlých výnimiek sa maďarské mäsospracujúce závody nachádzajú v dezolátnom stave. Z približne 300 bitúnkov spĺňa pár mesiacov pred vstupom krajiny do EÚ prísne normy len 15. Ďalších 50 až 60 sa zaviazalo, že do termínu vstupu krajiny do EÚ dosiahne požadované parametre, ktoré v spoločenstve platia v tejto oblasti. Ďalších 44 bitúnkov dostalo termín, aby radikálne zlepšili svoju úroveň do roku 2006. Svoje výrobky budú môcť predávať len na vnútornom trhu krajiny. Zvyšných takmer 150 bitúnkov, najmä s regionálnym významom, pri vstupe krajiny do EÚ zanikne.
Zákaz dovozu maďarského mäsa zastihol mäsospracujúci priemysel v krízovom období. Podľa domácich odborníkov samotné hospodárske škody nebudú také veľké. Maďarsko vyváža do USA mäsiarske výrobky ročne len za 6 miliónov USD (takmer 195 miliónov SKK). Rozhodnutie amerického ministerstva poľnohospodárstva poškodilo dobrú medzinárodnú povesť krajiny, ale najmä jej doteraz oceňovaných produktov, predovšetkým salám.
Maďarský mäsiarsky priemysel utrpel v posledných rokoch veľké straty zhodnocovaním forintu voči doláru. Na domácom trhu je vysoký prebytok ponuky nad dopytom a tak ceny mäsiarskych výrobkov klesajú. Problémom výrobcov v porovnaní s konkurenciou je nižšia efektívnosť výroby. Kým v EÚ sa kilogram mäsa vyrába priemerne z troch kilogramov jadrového krmiva, v Maďarsku naň treba štyri až 4,5 kilogramu krmiva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.