Huttona, ktorý skúmal okolnosti smrti zbrojného experta Davida Kellyho. Pre krik protivojnových aktivistov z galérie, ktorá je v Dolnej snemovni vyhradená verejnosti, nebolo počuť prejav premiéra Tony Blaira. Predseda parlamentu preto Blaira, ktorý hovoril o Huttonovej správe prerušil, prikázal galériu vyprázdniť a začiatok parlamentnej diskusie odložil.
Lord Hutton zbavil vládu zodpovednosti za Kellyho smrť kritizoval BBC za odvysielanie správy, v ktorej obvinila britskú vládu zo zveličovania irackého nebezpečenstva. Závery vyšetrovania sudcu Huttona skomplikovali situáciu opozícii, ktorá sa chystala kabinet ostro kritizovať. Aj rozhodnutie vlády o vymenovaní nezávislej komisie, ktorá preverí spoľahlivosť spravodajských informácií pred vojnou, čiastočne vzali opozícii vietor z plachiet.
Debatu však určite poznamená vyhlásenie kolegu Davida Kellyho, zbrojného experta Briana Jonesa, ktorý potvrdil správy, že vláda v rozpore s postojom tajných služieb irackú hrozbu zveličila. Podľa prvých reakcií je však avizované nezávislé vyšetrovanie tajných informácií o irackej hrozbe len polovičné, pretože nebude skúmať, ako vláda s týmito informáciami zaobchádzala a či ich neprikrášlila. To je tiež dôvod, prečo sa menšia opozičná Liberálnodemokratická strana, ktorá bola od začiatku proti invázii do Iraku, vyšetrovania nezúčastní.
Niektorí kritici majú tiež pochybnosti, či tzv. nezávislé vyšetrovanie nedopadne rovnako, ako správa lorda Huttona, ktorú britská média označili za Potemkinovu dedinu či lakovanie na ružovo. No na rozdiel od komisie lorda Huttona sú všetci členovia tzv. Butlerovej komisie odborníkmi na prácu tajných služieb a štyria z nich mali či majú spojenie na opozičných konzervatívcov. Avšak vyšetrovanie bude prebiehať za zatvorenými dverami a zverejnia sa len tie časti, ktoré neohrozia MI6 a jej zdroje. To vytvára priestor na pochybnosti o objektivite vyšetrovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.