Británia, Írsko a Švédsko ako jediné súčasné členské štáty únie neplánovali zaviesť voči občanom pristupujúcich štátov žiadne opatrenia, i keď niektoré krajiny sa ešte nerozhodli, ako budú v tomto bode postupovať. No minulý týždeň sa Švédsko rozhodlo, že zavedie limity pre imigráciu z desiatich krajín, ktoré vstúpia do únie 1. mája 2004. K podobnému kroku pristúpi aj Holandsko.
Podľa Blaira je dôležité, že Británia si uvedomila existenciu potenciálneho rizika, ktoré predstavujú prisťahovalci z pristupujúcich krajinách. Presne z toho dôvodu teraz hľadá ústupky. Ako Blair dodal, vláda si tiež preverí, či nie je systém sociálneho zabezpečenia, údajne veľké lákadlo pre prisťahovalcov, príliš štedrý.
Britská vláda oficiálne odhaduje, že z nových členských štátov sa do Spojeného kráľovstva presťahuje 5000 -13 000 imigrantov ročne. Avšak niektorí kritici tvrdia, že tieto čísla sú nereálne nízke, zvlášť keď iné štáty únie zaviedli voči nováčikom v tomto smere prísne limity. Otázka prisťahovalectva patrí v Británii k citlivým politickým témam. Londýn je jedno z najrýchlejšie sa zaľudňujúcich miest v Európe a politici varujú pred nedostatkom bytových kapacít a preplnenými cestami a železnicami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.