na veľa medu sa tešia včelári. Pranostiky varujú: Ak vo februári mušky lietajú, v marci nás ruky oziabajú alebo: Ak február honí mraky, marec stavia snehuliaky a tiež: Ak februárový severák nechce viať, potom v apríli musí sa tak stať. Tento mesiac je najmenším z troch zimných bratov - ich šéfom je január. Ten využíva februárového kraťúcha dokonca i na odstránenie svojich studených dlžôb, keď sa vravieva: Čo veľký zameškal, malý doháňa. Predkovia poslali aj varovanie: Keby mal február takú moc ako január, aj teľa by v krave nechal zamrznúť. Vidiečania nazývajú časti februára takto: na začiatku prichádza hromničný odmäk, v niektorých rokoch hromničná zima. Tá sa častejšie ustanovuje okolo 10. 2. a nie nadarmo sa o dávnejšej oslávenkyni z tohto dňa Školastike hovorí, že ak príde uzimená, prinesie 40 ďalších mrazivých dní.Nazývaná je aj valentínskou/14.2./.V drkotaní zubami zvykne prinášať úľavu juliánsky odmäk/16.2./,
ktorý strieda pomerne krátka peterská zima/22.2./ a napokon prichádza vytúžené predjarie. To nám nesie 24.2. Matej - jari nádej.
Storočný kalendár predpovedá na začiatok februára takmer zhodne s deduškovskými obdobiami až do 10. sychravé dni, ktoré strieda prudké ochladenie - potom prichádza kratšie oteplenie s dažďom, ktoré odíde, vyhnané prudkými snehovými fujavicami a a mrazmi. Až do prvého jarného dňa 2004 je astrologickým vládcom roka Slnko- pre jeho vládu je, podľa astrologických meteorológov, charakteristické suché zimné počasie. Kým nám 25. februára Popolcová streda definitívne neukončí roztopašné bujaré obdobie zábav, načaté januárovým sviatkom Troch kráľov, zohrievajme sa teda fašiangovými veselicami, plesmi a maškarádami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.