strednej Európe bojujúci za práva maďarskej menšiny, ktorí tvoria maďarskí emigranti v Belgicku. Slovensko diskriminuje Maďarov na základe Benešových dekrétov a EÚ pred tým zatvára oči, pretože jej rozhodnutia sú založené na chybných správach nezodpovedajúcich skutočnosti, hromžil včera pred prázdnou tlačovou sálou Európskeho parlamentu v Bruseli predstaviteľ výboru János Nagy.
Vymenoval celý rad výčitiek na adresu Slovenska: viac ako 80 rokov čelí podľa neho maďarská komunita v bývalom Československu a potom v SR diskriminačnej legislatíve; účasť SMK vo vláde nenaplnila očakávania maďarskej menšiny a slúži len na maskovanie vážnych nedostatkov a chybných rozhodnutí EÚ v tejto oblasti. Zákonu o používaní maďarského jazyka chýba podľa Nagya podstata a slúži len na to, aby oklamal expertov EÚ a vyvolal ilúziu pokroku. Nové územno-správne rozdelenie Slovenska ignoruje etnickú geografiu, pokračoval Nagy, ktorý sa tiež sťažoval, že drvivá väčšina zhabaných majetkov nebola maďarskej komunite v reštitúciách zatiaľ vrátená. Slovenská vláda odmieta zrušiť Benešove dekréty, počet maďarských škôl nezodpovedá veľkosti maďarskej populácie, oblasti obývané Maďarmi nedostávajú prakticky žiadnu ekonomickú pomoc, sťažoval sa ďalej Nagy.
Výbor pre ľudské práva v strednej Európe preto žiada okamžité zrušenie diskriminačných zákonov, počnúc Benešovými dekrétmi, reštitúcie majetkov, uznanie maďarčiny ako oficiálneho jazyka Slovenskej republiky a právo používať maďarčinu v obciach, kde je osem, nie 20 percent maďarskej populácie.
Tlačovú konferenciu výboru na pôde EP podporil katalánsky europoslanec Miguel Mayol. Výbor pravidelne organizuje rôzne podujatia, na ktorých kritizuje Slovensko za zaobchádzanie s maďarskou menšinou. Uvedomuje si síce, že podľa EÚ Slovensko splnilo všetky politické kritériá a situácia maďarskej menšiny je v poriadku, vo svojich aktivitách ale mieni pokračovať aj po prijatí SR do EÚ, ku ktorému dôjde 1. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.