Pál Csáky a Daniel Lipšic.
Csáky pôvodne navrhoval jeden nový samostatný zákon, Lipšic chcel novelizovať 14 starých zákonov. Kompromis je v tom, že zákon síce bude jeden, ale rozdelený na dve časti. Prvá časť všeobecne určí zásady zákazu diskriminácie, druhá bude novelizovať konkrétne zákony.
"Je to prijateľné pre ministra aj pre pána Csákyho," povedal Lipšicov hovorca Richard Fides. "Myslím si, že únia to veľmi vysoko ocení," dodal Csákyho hovorca Martin Urmanič.
O samotnom obsahu zákona má ešte rozhodnúť vláda. Podľa Urmaniča existujú dve alternatívy, keď jedna je presne v súlade s európskymi smernicami, druhá ich ešte prekonáva.
Únia má však dve smernice na zákaz diskriminácie. Napríklad problém diskriminácie pre sexuálnu orientáciu sa spomína iba v jednej z nich a zakazuje ju iba v pracovnoprávnych vzťahoch, ale nespomína napríklad oblasť vzdelávania.
Diskrimináciu v širšom okruhu oblastí síce rieši druhá smernica, ale tá zasa nespomína sexuálnu orientáciu.
Mária Šipošová z neformálneho hnutia Inakosť si Csákyho kompromis s Lipšicom nevie predstaviť a je naň zvedavá. Priznáva, že ani normy únie nie sú ideálne a mnohé členské krajiny išli podľa nej vo svojej legislatíve podstatne ďalej. "Samozrejme, budeme sa obracať na európske inštitúcie v súvislosti s tým, či budú splnené aspoň minimálne európske normy," povedala.
Prijatie antidiskriminačného zákona od nás Európska únia viackrát požadovala ako jednu z podmienok na náš vstup. Politici majú teraz naponáhlo, preto bude tento návrh predmetom takzvaného konferenčného pripomienkovania. Je oveľa kratšie ako bežné a má umožniť, aby o zákone vláda rozhodovala už na budúci týždeň. Na poslancov má čakať na ďalšej schôdzi parlamentu.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.