v exekutíve EÚ. „Dohodli sme sa, že budem pôsobiť v komisii," povedal Figeľ novinárom v Bruseli po stretnutí s Prodim. Definitívne rozhodnutie, v akej oblasti bude slovenský komisár pôsobiť, na stretnutí nepadlo a ani sa neočakávalo. Figeľ tlmočil Prodimu svoj záujem o regionálnu politiku, vonkajšie vzťahy a vedu a výskum. „Predseda EK sa postupne stretne so všetkými nominovanými a postupne si vytvorí názor na celý tím," povedal k tomu Figeľ.
Najdôležitejšou úlohou nových členov EK je podľa neho „vytvoriť kolegialitu s doterajším kolégiom a niesť zodpovednosť za všetky rozhodnutia a prácu od prvého dňa". Aj tak však treba šesťmesačné obdobie do skončenia mandátu Prodiho komisie vnímať skôr ako prípravu na pôsobenie v novej EK, ktorá nastúpi na päť rokov 1. novembra. Mechanizmus fungovania komisie je totiž zložitý a odlišný od národných exekutív. Hlavný dôraz preto Prodi kladie podľa Figeľa na kolegialitu, najmä nájdenie dobrého spôsobu komunikácie, rozhodovania a výmeny skúseností.
Desiatka nových členov EK sa svojim súčasným kolegom predstaví spoločne v polovici marca, potom príde na rad predstavenie ministrom členských štátov EÚ a ich schválenie vládami EÚ a Európskym parlamentom. Hlasovanie parlamentu je naplánované až na prvý májový týždeň. Predchádzať mu budú v polovici apríla tzv. híringy vo výbore predsedov parlamentných výborov. Keďže totiž noví komisári nebudú mať zatiaľ plnohodnotné portfóliá, nebude ich EP vypočúvať v jednotlivých špecializovaných výboroch. Až po rozhodnutí EP sa budú môcť noví členovia komisia ujať mandátu, k čomu dôjde zložením prísahy v Luxemburgu a podpisom sľubu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.