meraniu vrátime. Nezaškodí si z času na čas niektoré zásady pripomenúť či zopakovať dobré nápady, ktoré môžeme uplatniť, ak nemáme poruke vhodnejšiu pomôcku. Aj jednoduchšie merania si vyžadujú rôzne merania a im zodpovedajúce meradlá a pomôcky. Minulý týždeň sme sa venovali meraniu vzdialeností na rovinných predmetoch. Na tento účel používame buď rôzne pravítka alebo zvinovacie pásma. Horšie je to s meraním zaoblených predmetov, ale aj tu jestvuje pomoc.
Často potrebujeme odmerať obvody a priemery rôznych predmetov, hĺbku otvorov, rozmery vnútorných priestorov, kde je zlý prístup, krivky a uhly. Inokedy potrebujeme zistiť kolmosť, rovnobežnosť, vodorovnosť, zvislosť a ďalšie merania, ktoré je nutné vykonať skôr, než uchopíme pílku, vŕtačku, dláto alebo iný nástroj.
Meranie a rysovanie valcových predmetov
Pri práci často využívame materiály valcového tvaru. Sú to rôzne tyče, rúry, guľatina. Priemer takého predmetu odmeriame pomerne jednoducho, horšie je to s meraním obvodu. Pomôže nám pri tom pásik rovného papiera. Ovinieme ho okolo valca tak, aby sa jeho konce prekrývali. Ak je pásik dostatočne dlhý, môžeme ho okolo guľatiny ovinúť aj viackrát. Ak je pásik rovný, zatučí nám to kolmosťna os, a teda aj presnosť merania. Cerukou poznačíme na papier rysku, alebo ihlou prepichneme papier v mieste, kde sa prekrýva. Po rozvinutí ho priložíme na pravítko a odrátame hodnotu obvodu medzi dvoma bodmi.
Ak chceme narysovať na valcovitý predmet čiaru rovnobežnú s jeho osou, pravítko alebo latka sa budú šmýkať a ťažko ich udržíme v požadovanom smere. Stabilný a rovnobežný však bude kovový uholník, teda kus ocele či iného kovu v tvare písmena L. Keď ho priložíme na valec, ľahko narysujeme čiaru, na ktorej potom môžeme bezpečne vykonať ďalšie potrebné merania (obr. 1).
Meranie vnútorných priestorov
Pri meraní vnútorných priestorov, najčastejšie sú to napríklad vnútrajšky skriniek, výklenkov a podobne sa môže stať, že meradlo je buď príliš krátke alebo príliš dlhé. Meranie šnúrou nie je najpresnejšie, tak si pomôžeme dvomi latkami (dokonale rovnými), ktoré sú o niečo kratšie než protiľahlé steny meraného priestoru. Priložíme ich na seba a uchopíme oboma rukami (obr. 2). Potom ich popri sebe posúvame, kým sa konce nedotknú meraných stien. Pevne ich zovrieme a priložíme na meradlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.