Korzár logo Korzár
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Na plese Korzára sa to hmýrilo známymi ľuďmi

Michal FRANK, Kamila HRABČÁKOVÁ, Marianna MEŠŠOVÁ Vanda Konečná chce mať bábätko, svadba nemusí byťMuzikálová hviezda Vanda Konečná zažiarila

Michal FRANK, Kamila HRABČÁKOVÁ, Marianna MEŠŠOVÁ

Vanda Konečná chce mať bábätko, svadba nemusí byť

Muzikálová hviezda Vanda Konečná zažiarila na piatkovom korzárskom plese. Uviedla na ňom nielen hity z muzikálov, v ktorých hráva, ale aj piesne z pripravovaného vlastného albumu. Hoci už šesť rokov pôsobí v Prahe, telom i dušou je východniarka. Napokon, v matičke stovežatej žije mnoho Prešovčanov a ďalších východniarov.

"Praha je východ," súhlasí Vanda Konečná. "Pražský 'matroš' je najedený knedlíkmi a nabobtnaný pivom. Síce je aj tam 'materiál', či už v umení alebo inde, ktorý je kvalitný, ale percentuálne v malom zastúpení v porovnaní so Slovenskom, respektíve s východniarmi. Prikladám to tomu, že východniar je mimo centra, mimo Bratislavy, mimo peňazí a preto musí vynaložiť päťkrát toľko úsilia sám v sebe a v dokazovaní svojich kvalít, že to úsilie ho ženie dopredu a preto je talentovanejší, ambicióznejší, dravší, preto viac chce a dokáže. Vo svojich 32 rokoch som to takto vypozorovala, lebo vždy som si kládla tú otázku, ako je možné, že v Čechách je strašne veľa východniarov, nielen v mojom obore, a všetci sú talentovaní. Aj v Bratislave je to tak. Keď som tam pôsobila v Mníškach, tiež som pociťovala, že Bratislavčania neboli tak kvalitný 'materiál' ako východniari. Je to asi tým, že pri výstupe na to Kilimandžáro ideme od nuly, oni začínajú pod vrcholom."

Rivalita v muzikálovej brandži je podľa jej slov "fakt hrozná", ale na druhej strane, práve medzi východniarmi funguje súdržnosť. "Hoci sa s viacerými ľuďmi z východu, ktorí sú v Prahe, stýkame málo, lebo sme naozaj neskutočne zaneprázdnení. Vo vnútri som štyridsiatnička, som unavená, aj keď o mne hovoria, že som 'Temelín' alebo 'Duracell', ale už aj na mňa je toho veľa. No do Prahy som išla preto, aby som pracovala. Zatiaľ, kým nemám rodinu, bábätko... Je to tak, že keď trikrát odmietnete dabing, alebo neprídete na casting na muzikál, tak štvrtýkrát vám to buď neponúknu, alebo na vás zabudnú. Bohužiaľ, zákony hada plazivého... Zatiaľ ale na to mám silu aj chuť, hoci ma to unavuje."

Vande utieklo slovné spojenie, že kým nemá dieťa... Nuž sme sa spýtali, či sa nechystá... "Chystám sa. Našla som si Slováčiska. Na Václaváku. Prišiel, že 'čaja, poď kávu', tak som 'vyfuckovala' patričným spôsobom, ako je na nás tiché, plaché, introvertné dievčatá sluší, ale nedal si povedať. Tak za trest som ho zobrala na kávu, kde platil 980 korún, aby ho to prešlo. Neprešlo, sme spolu už štyri roky." Hoci dieťa si želá, svadba byť nemusí. "Mne inštitút manželstva nič nehovorí. Zatiaľ si spolu rozumieme, takže prečo by som to mala kaziť. Som však obetavý človek, tak to urobím, pre rodinku, pre decko, aby malo nejaké papiere. Ale pre seba nie..."

Muzikálová hviezda tento odbor vyštudovala. Jej pripravované CD však má byť jej výpoveďou. "To cédečko točím hlavne preto, aby mne pohladilo srdce. Nechcem plniť nejaké komerčné zámery vydavateľstiev..." Tvrdí o sebe, že je skôr duchovný, emotívny človek, hoci sa v Prahe musí riadne obracať. "Som však východniarka a my máme silné korene a dobrú morálnu výchovu od našich mám. Moje kolegyne mi napríklad neveria, že každý deň varím. Vstávam o šiestej aby som navarila. Aj upratujem," hovorí speváčka, ktorej všetky kolegyne sa stravujú v reštauráciách a majú upratovačky. "Skrátka - české buchty. Nevaria. Ja som pre nich totálny exot."

Vanda konečná o sebe tvrdí, že je odborník na blamáže. "Murphyho zákony vymysleli pre mňa." Podľa jej slov sa jej trapasy stávajú na každom kroku. "Stalo sa, že sa mi roztrhli šaty, vyliezla 'koza', keď som sa zohla, to sú také bežné, smiešne veci, ktoré prináša život..." Naposledy sa jej

Na scéne v piesni Puerto Rico namiesto "mám ráda ostrov Manhattan, kdo ho rád nemá je kretén" podarilo zaspievať "ten kdo ho nemá je kretén". "A tým pádom som dospievala," dodáva V. Konečná.

Hamarčák má rád dobrých ľudí, tanec a whisky

"Mám rád zábavu a dobrých ľudí okolo seba. Vedel som, že na korzárskom plese budú takýto ľudia," vyznal sa poslanec Národnej rady SR a primátor Stropkova Imrich Hamarčák s pohárikom v ruke. Mal v ňom alkoholický miešaný nápoj na báze whisky. Alkohol je však pre Hamarčáka, ako tvrdí, iba taká povinnosť, aby niečo držal v ruke.

"Stretol som tu Beátu Dubasovú, je rodáčkou zo Stropkova, sme starí priatelia a radi sme sa uvideli po dlhom čase. Ona je v Bratislave, ja občas tiež, ale Bratislava je tak veľká, že sa nestretneme." Korzársky ples bol v poradí štvrtý, na ktorý prijal Hamarčák pozvanie. Zároveň však podotkol, že najdôležitejší pre neho bude ples, ktorý sa koná dnes - ide o prvý mestský ples v Stropkove.

Plesanie je pre Hamarčáka milou spoločenskou povinnosťou, ale zároveň aj odreagovaním sa od povinností. Konečne, ako povedal tancuje rád a myslí si, že aj dobre. Manželka Kvetoslava poznamenala, že najlepšie mu na parkete idú ľudovky, valčík a čardáš. "Je starý muzikant, takže to má v krvi," dodala.

Čo sa týka plesov, zachováva stropkovský primátor dekórum. O obleku, ktorý mal na sebe, povedal, že je to konfekcia. Vo všeobecnosti by za oblek však nedal viac ako desaťtisíc korún. S manželkou sa vzácne zhodli, že oblekov má doma desať.

Zvyčajným plesovým doplnkom poslanca Hamarčáka je motýlik, ako hovorí, všetko okolo prípravy na ples zvládne sám a vychystaný je za pol hodiny. Tiež sme boli zvedaví, koľko plesov s pani manželkou stihli absolvovať počas manželstva. Poslanec na našu otázku reagoval tak, že oslovil manželku: "Koľko som ženatý, Kvetka?" Odpovedala, že od 69-teho roku. "Kto by si to pamätal, veď je to už 24 rokov," zasmial sa. Zároveň podotkol, že na plesy chodia s manželkou pravidelne, každú sezónu absolvujú aspoň jeden. "Teraz, keď je človek trošku v inej pozícii, tak aj tých plesov viacej."

Napokon sme sa opýtali, aký je názor stropkovského primátora na Korzár. "Má svoje miesto v tomto regióne. Ja si ho rád prečítam, lebo sú v ňom objektívne informácie a vystihujú dianie. Som mu naklonený." Nestúpili sme vám ešte na otlak? "Neberiem to takto, lebo človek si niekedy zaslúži aj trocha kritiky, médiá sú na to, aby kritizovali. Verejná kontrola je potrebná."

Imidžmejkrom u Mojsejovcov je manželka Norika, Braňo sa musí prispôsobiť

Braňa Mojseja, košického speváka sme na plese Korzára stretli ako vždy s extravagantným imidžom.

Pri účinkovaniach na plesoch sa dokážete aj zabaviť?

"Plesy pre mňa znamenajú radosť, som medzi ľuďmi veľmi rád. Mám hotelovú školu, takže mi kontakt s ľuďmi chýba. A keďže sa venujem hudbe, mám možnosť spojiť príjemné s užitočným. Na každom plese premiérujem nejakú pieseň a napríklad aj na tomto plese to bola skladba Hádanky tiel, ktorú spieval Laco Lučenič. Na každej platni sa vraciam k nejakej staršej pesničke. Mám vzťah k Lučeničovej platni Bodliak na plavkách, pretože Laco nejako zapadol prachom, nikto o ňom nerozpráva. Škoda. Myslím si, že to bol výrazný muzikantský typ. Spomínaná jeho platňu mala veľmi dobrý predaj. Každá jedna pieseň má hlbokú myšlienku. Textoval to Kamil Peteraj, napríklad pieseň Z tých dní, veľmi excelentné melódie, brilantné veci. Čudujem sa, že na Slovensku musí človek vyskočiť z okna, aby sa potom vrátili k jeho pesničke, ako v prípade Doda Dubána."

Dúfam, že vy nebudete skákať z okna...

"Ja určite nie, to prenechám iným. Je mi veľmi ľúto, že Dodo takto riešil svoju situáciu. Pesnička Vráť trochu lásky medzi nás bola kedysi bežne hraná, ale málo. Sú to hudobné skvosty, aké mal aj Peter Nagy, od ktorého som mal na prvej platni Zákony hada. Tiež ju málo hrali. Petrovi sa páčila. Teraz som v otáznikoch zavolal Lacovi, že potrebujem súhlas autora, nebol proti, naopak veľmi prekvapený a pesnička v novom podaní sa mu páčila. Skúsili sme urobiť vec, ktorá spája flamengovú gitaru s rockovou a techno štýlom."

Čo ste schopný urobiť pre popularitu?

"Pozrime sa, čo popularita je. Ľudí nezaujíma to, že človek robí pesničky, s výnimkami hudobných rubrík. Inak novinár povie, vieš čo, zavolaj, keď vyjde platňa. U nás má veľmi malú šancu neznámy človek dostať sa do médií. Ja som sa predieral od detstva hudobnými divadielkami, ale keď už som chcel tvrdšie zaútočiť, urobil som to so skupinou Challenge a zistil jednu vec, všade vám povedia, nikto to nepozná, nemôžeme to hrať. Hovorím: Ako to majú ľudia poznať, keď to nebudete hrať? Čiže si protirečia. Preto sa teším na vstup do EÚ, kedy sa štartovacie čiary zrovnajú a každý bude mať rovnakú šancu uspieť v svojom štýle. Ja sa zaradzujem do oblasti melodického rocku, až po experimentálne veci ako Hádanky tiel."

Kto vám pripravuje na plesy oblečenie?

"Na plesy väčšinou chodím s manželkou, musíme sa zladiť. Hlavný imidžmejker je manželka, aj do videoklipov. Ja len vo veciach, v ktorých sa necítim dobre, poviem svoje, ale väčšinou je to tak 80 ku 20. Manželka má 80 percent, ja 20, takže musím to nejako vydržať."

Ste dobrý tanečník?

"Ako dobrý tanečník som sa nikdy necítil. Možno keď som mal 18 rokov a hýril som po rôznych kluboch a diskotékach. Každý muzikant by mal mať v sebe rytmus. Záleží na hudbe. Je málo diskoték, kde je dobrá dramaturgia. Nechcem byť nacionalista, ale nemám rád maďarské veci."

A čo máte rád?

"Dnes zaujme iba originalita. Či je to oblečenie, výraz, iný pohľad, jedine to môže predať. Slováci sú najspevavejší národ zo všetkých Slovanov. Prešiel som takmer celý svet. V každom bare, či klube nájdete muzikanta Slováka."

Čím ste originálny vy?

"Tým, že nemám súrodencov, iba nevlastných. Cítim sa byť univerzálny a možno to mi aj škodí. Pustím sa do viacerých vecí naraz. Mám také heslo, že rozrobím päť vecí a možno tri vyjdú. Vtedy som spokojný."

Vaša múza?

"Paralelne sa venujem maľovaniu obrazov. Keď už mám hudby dosť, najlepší liek pre muzikanta je ticho. Ako miešam tóny, tak aj farby. Keď maľujem, napadnú mi aj hudobné veci, ale najviac pesničiek ma napadne cestou autom alebo napríklad, keď vidím Tatry. Nikdy neviem chytiť do ruky gitaru, keď mám depresiu, som smutný, alebo sa pasujem s ľudskou hlúposťou, ktorá sa nedá premôcť."

Ženy vás nemotivujú?

"Som ženatý chlap. Vidím na plese páry, ktoré sa tvária, že sú žena a muž. Ale je to z povinnosti. Ja chodím s manželkou na plesy rád a každý piatok tancujeme v nejakom nočnom bare. Rád sa pozriem po ženách, to by som bol chorý, keby nie. Ale vidím takú jednotvárnosť slovenských žien. Nevedia na sebe popracovať, keď to porovnám s cudzinou. A pritom Slovenky sú veľmi pekné."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 4. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 10. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 1. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 2. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 3. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 20 881
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 259
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 095
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 866
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 813
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 777
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 369
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 3 090
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 931
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 678

Blogy SME

 1. Imunoblog: Praktické rady pre život s potravinovou alergiou
 2. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 3. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes druhé, procházka Vyšehradem s prohlídkou baziliky.
 4. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 5. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 6. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 7. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 8. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 704
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 627
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 804
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 572
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 999
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 708
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 148
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 084
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Imunoblog: Praktické rady pre život s potravinovou alergiou
 2. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 3. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes druhé, procházka Vyšehradem s prohlídkou baziliky.
 4. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 5. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 6. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 7. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 8. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 704
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 627
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 804
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 572
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 999
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 708
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 148
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 084
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu