z pekla obliehania Sarajeva, je dnes jedným z najnavštevovanejších múzeí v meste, píše agentúra AFP.
Práve cez tento tunel, ktorý spojoval letisko s mestom, ktoré za bosenskej vojny z rokov 1992 - 1995 z okolitých kopcov obliehali bosenskosrbské sily, dostávalo pomoc moslimské obyvateľstvo. "Môj otec priniesol potravu mojej sestre cez tento tunel, co nám pomohlo prežiť," možno si přečítať medzi zápismi v zlatej knihe múzea.
Tunel dlhý 800 metrov a vysoký 1,5 metra vyhĺbili v roku 1993 lopatami a krompáčmi dobrovoľníci a moslimskí vojaci, ktorí pracovali vo dne v nocí, aby svojmu mestu zaistili spojenie s vonkajším svetom. Štyri mesiace a štyri dni vyčerpávajúcej práce boli potrebné na dokončenie tunelu, do ktorého bol inštalovaný systém osvetlenia, káble na prenos elektriny a potrubie na dodávky paliva.
Na cestu tunelom se denne vydávali stovky osôb. Tunel bol občas čiastočne zatopený v dôsledku prenikania podzemných vôd. "Všetko pricházalo cez tento tunel, potraviny, elektrina, vojenský materiál, mazut i lieky. Sarajevo by bez neho neprežilo," spomína Bajro Kolar, majiteľ tohto domu zapadnutého
na predmestí Butmir pri Sarajeve.
Bajro a jeho syn Edis sa rozhodli premeniť svoj dom na múzeum, aby zachovali to, čo predstavuje dedictvo obyvateľov Sarajeva. Múzeum prezentuje uniformy a zbrane pochádzajúce z vojny, lopaty a krompáče, ktoré sa použili pri hĺbení tunelu, a tiež vrecia, ktoré slúžili na prepravu medzinárodnej humanitárnej
pomoci.
Kolarovci sú hrdí na to, čo považujú za nejcennejší kus svojej zbierky: pojazdné kreslo, na ktorom bol cez tunel na letisko prevážaný už nebohý bosenský prezident Alija Izetbegović, keď sa vydával do zahraničia, aby sa zúčastnil mierových rokovaní. "Múzeum navštevuje mnoho cudzincov a najmä diplomatov, ktorí pôsobia v Sarajeve," tvrdí hrdo Edis a dodáva: "Tí, ktorí tunel za vojny používali, sem radšej nechodia, pretože nechcú prebúdzať strašné spomienky."
V múzeu sa návštevníkom premieta i film so zábermi utrpenia Sarajeva počas tri a pol roka trvajúceho obliehania.
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.