rybách. Konrád Gessner, vo svojej dobe jeden z najuznávanejších prírodovedcov, píše v roku 1563 vydanej knihe "Historia animalium", o šťuke, ktorú v roku 1497 ulovili v jazere Bockingersee pri Heilbronne. Pri takmer šesťmetrovej dĺžke údajne vážila 140 kg. Krúžok v "uchu" niesol nápis: "Som prvá ryba, ktorá bola do tejto vody vysadená rukou Frederica II., rímskeho cisára v roku 1230". Ak by boli tieto údaje pravdivé, musela by sa ryba dožiť 267 rokov.
Iste neprekvapuje, že sa šťukou zaoberalo aj staré ľudové lekárstvo. Podľa neho napríklad popol z čeľustných kostí je schopný odstraňovať obličkové kamene a dokonca vyliečiť pohlavné choroby. Účinný je vraj aj proti zápalu pohrudnice a pichaniu v boku, najmä, ak sa zmieša s listami duba zimného. Ak k tomu pridáme ešte šťučiu pečeň, dostaneme prostriedok proti duševným chorobám. Kto trpí na nespavosť, alebo silným kašľom, toho vylieči vytopené sadlo zo šťuky.
Pravda o šťuke je taká, že jej úlovky v slovenských podmienkach o hmotnosti okolo 20 kg patria k rekordným. Revírom, kde sa často ulovia takéto šťuky je VN Domaša. V rybárskych štatistikách je z r. 1923 z Vážskeho Dunaja evidovaný úlovok 56 kilogramovej šťuky. Je to pôvodne strednoveká ryba, ale v dôsledku silného rybárskeho tlaku sa jej priemerný vek v našich vodách pohybuje 4 - 6 rokov. Ak má možnosť, najmä vo väčších údolných nádržiach, dožije sa aj vyššieho veku až 20 rokov.
Autor: stg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.