predčasných voľbách, ktoré iniciovali s podporou opozície slovenskí odborári.
Ústavný súd by mal v prvom rade posúdiť, či je v súlade so základným zákonom štátu samotná referendová otázka, na ktorú budú v apríli odpovedať slovenskí voliči. Koaliční politici si totiž myslia, že v referende by sa nemalo rozhodovať o skrátení funkčného obdobia parlamentu. Odvolávajú sa na fakt, že poslanci parlamentu sú volení na štyri roky, a teda majú aj ústavné právo štyri roky vykonávať svoj mandát. Druhou spornou otázkou je termín konania referenda. Prezident SR Rudolf Schuster totiž vyhlásil plebiscit na termín, v ktorý sa má uskutočniť aj prvé kolo prezidentských volieb. Ústava SR síce pripúšťa, aby sa referendum konalo v deň volieb do Národnej rady SR, o prezidentských voľbách sa však nezmieňuje. Koalícia chce tiež od Ústavného súdu výklad, či je rozhodnutie prijaté občanmi v referende záväzné pre poslancov NR SR, čiže či sú povinní prijať uznesenie s rozhodnutím, na ktorom sa zhodli občania. Tento bod by mal byť na rokovanie zaradený na návrh SMK, včera o tom informoval minister výstavby László Gyurovsky.
Zástupcovia koaličnej štvorky by sa mali ďalej zaoberať návrhom antidiskriminačného zákona, ktorý pripravila špeciálna komisia po dohode ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a vicepremiéra Pála Csákyho. Problematiku sexuálnej orientácie rieši v dvoch alternatívach - jedno zodpovedá Zákonníku práce, druhé zákonu o štátnej službe. Na vytvorení komisie sa Csáky a Lipšic dohodli v polovici januára po tom, ako vicepremiér predložil vlastný návrh, ktorý bol pre Lipšica neprijateľný. Návrh bude v prvej časti obsahovať všeobecné antidiskriminačné ustanovenia a v druhej časti konkrétne návrhy noviel zákonov, ktorých prijatím Slovensko naplní záväzok prebrať tzv. antidiskriminačnú legislatívu. Ide o dve smernice Európskej únie, ktoré hovoria o rovnakom zaobchádzaní s osobami bez ohľadu na rasový a etnický pôvod a o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní a zárobkovej činnosti.
Na programe Koaličnej rady sú ďalej dva návrhy KDH z oblasti školstva. Ide o návrh novely vysokoškolského zákona a o stanovenie výšky normatívov na žiaka. Partneri by mali ďalej posúdiť návrh transformácie Slovenskej komory daňových poradcov, o ktorom začala minulý týždeň rokovať vláda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.