turistických aktivít k dispozícii 3,3 milióna EUR (v prepočte asi 150 miliónov SKK). Štvrtinu tejto sumy by pokryli zdroje štátneho rozpočtu a zvyšok prostriedky povstupových fondov EÚ.
Generálna riaditeľka SACR Ivana Magátová v tejto súvislosti zdôraznila, že "Slovensko je prvé z pristupujúcich krajín, ktoré predložilo takýto projekt. Sme v tomto smere svetová rarita, keď propagáciu krajiny chceme financovať prevažne z cudzích zdrojov".
Keďže podobné inštitúcie ako SACR v rámci V4 majú každoročne výrazne väčšie finančné portfólio, z ktorého hradia náklady spojené s prezentáciou a reklamou turistických produktov a služieb, SACR sa rozhodla razantnejšie sa presadiť v zahraničí s podporou eurofondov. Koncom novembra 2003 predložila Bruselu na posúdenie vlastný projekt financovania propagačných turistických akcií, vrátane spotov v zahraničných televíznych staniciach. "Zatiaľ máme k projektu podľa avíza z Bruselu kladné stanovisko," uviedla nedávno Magátová.
Jeho oficiálne potvrdenie očakáva rezort hospodárstva, ktorý zastrešuje príspevkovú organizáciu SACR a je riadiacim orgánom pre Sektorový operačný program Priemysel a služby respektíve jeho príslušné opatrenie pre oblasť cestovný ruch. Čerpanie prostriedkov z povstupových fondov EÚ však Brusel viaže na požiadavku dobudovať informačný systém.
Na propagáciu Slovenska ako turistickej destinácie, ktorú sa oplatí navštíviť, je v štátnom rozpočte v tomto roku rozpočtovaná suma 52 miliónov Sk, čo je medziročne o 5 miliónov Sk viac. V dolárovom vyjadrení to predstavuje prostriedky vo výške asi 1,6 milióna. Ak by sme porovnávali, spresnila štatistiku Magátová, už vlani relevantná agentúra v ČR dostala na tento účel 5,5 milióna USD, v Poľsku 10 miliónov USD a v Maďarsku viac ako 17 miliónov USD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.