kauze bojnickej nemocnice. Za nejasných okolností tam v októbri zomrel pacient a Zajac žiadal samosprávu, aby zakročila proti nemocnici.
Dragula prirovnal ministrov prístup k Benešovým dekrétom. "Minister šliapol vedľa, keď chcel uplatniť princíp kolektívnej viny. Po 2. svetovej vojne boli na základe tohto princípu odsunutí Nemci a Maďari. Nepamätám sa, že by vyšli znova Benešove dekréty, ktoré vinia všetkých lekárov bojnickej nemocnice."
Stanovisko komory je podľa Dragulu jasné - ak niekto urobí chybu, treba to vyšetriť a v prípade viny treba konkrétnych ľudí potrestať, ale "zatiaľ mi nie je známe, kto je vinný a či sa stala chyba".
Snem komory rozhodol o vytvorení odbornej komisie, ktorá prešetrí okolnosti smrti 69-ročného lekára - pacienta, ku ktorej došlo v neštátnom dialyzačnom zariadení v priestoroch bojnickej nemocnice v októbri minulého roka.
Vedenie komory však zároveň priznáva, že má dosť obmedzené možnosti vyšetrovania. Žiadna nemocnica totiž nie je povinná vydať vyšetrovaciemu tímu potrebnú dokumentáciu.
Ostrú polemiku v uplynulých týždňoch vyvolalo vyhlásenie ministra Zajaca o odobratí licencie bojnickej nemocnici. Zajac neskôr pripustil, že išlo o komunikačné nedorozumenie a nemocnica bude normálne fungovať ďalej. Traja lekári z oddelenia, kde v októbri pacienta ošetrovali, budú mať pozastavený výkon činnosti až do uzavretia prípadu.
(dv)
Autor: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.