perspektívy, ktorá stanoví limity pre rozpočtové výdavky EÚ na roky 2007-13.
Schvaľovanie viacročného rozpočtového výhľadu v únii tradične sprevádza konflikt medzi bohatými členskými štátmi, ktoré do spoločnej kasy platia viac ako z nej čerpajú (čistí platitelia), a chudobnejšími, ktorí viac získavajú. Inak to nie je ani teraz. Už koncom minulého roka sa ozvalo šesť čistých platiteľov Nemecko, Francúzsko, Británia, Rakúsko, Švédsko a Holandsko a listom vyzvalo na obmedzenie rozpočtových výdavkov na jednom percente hrubého domáceho produktu EÚ. Výzva sa stretla s negatívnymi reakciami chudobnejších štátov i Európskej komisie. Komisia podľa dostupných informácií zajtar nepodľahne tlaku šestice krajín a navrhne podstatné zvýšenie rozpočtových výdavkov.
Podľa bruselských zdrojov je väčšina z 20 komisárov za to, aby sa zachoval dnešný rozpočtový limit 1,24 percenta HDP, ale využil sa celý. Dnes totiž únia míňa ročne len asi jedno percento HDP. Väčšina komisárov (13 a Prodi) podľa zdrojov súhlasí s postupným zvyšovaním výdavkov z 1,17 percenta HDP v roku 2007 na 1,24 percenta v roku 2013. V eurách by to znamenalo posun zo 127 miliárd v roku 2007 na asi 154 miliárd v roku 2013. Dnes dosahujú ročné výdavky EÚ asi sto miliárd eur.
EK v zajtrajšom materiáli zdôrazní tri priority: zvyšovanie hospodárskeho rastu a zamestnanosti v rámci plnenia tzv. lisabonských cieľov, solidaritu a súdržnosť s chudobnejšími oblasťami EÚ a silnú politickú úlohu únie vo svete. „Budúci finančný rámec musí podporovať politické ciele únie," vyzve komisia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.