poskytoval ľuďom, ktorí o dotáciách rozhodovali. V niektorých prípadoch dostala dotácie spoločnosť, ktorá nesplnila podmienky na získanie štátnych peňazí. Dotácie získali aj spoločnosti, ktorým to regionálny odbor ministerstva neodporučil.
Informácie denníka SME potvrdilo naše šetrenie v konkrétnych firmách aj následné vyjadrenia Najvyššieho kontrolného úradu. Najvyšší kontrolný úrad vykonal na ministerstve pôdohospodárstva niekoľkomesačnú kontrolu. Prebiehala od apríla do septembra 2003 a jej predmetom bol dotačný proces v poľnohospodársko-potravinárskom komplexe na rok 2002. Vtedy bol ministrom predseda SDĽ Pavel Koncoš. Kontrolované dotácie dosahovali výšku 8 miliárd 563 miliónov 200-tisíc korún.
Pracovníci NKÚ denníku SME potvrdili, že len z jedného fondu štátu pre oblasť pôdohospodárstva predstavuje strata viac ako miliardu korún.
Neexistuje žiadosť od firmy, ktorá má 10 miliónov
Prípadov, keď NKÚ zistil porušenia, je mnoho. Podpredseda NKÚ Igor Malý: "V jednom prípade sme dokonca zistili, že sa rozhodlo o pridelení 10 miliónov firme, ktorej žiadosť a ďalšie požadované doklady o poskytnutie dotácie nám nevedeli na ministerstve predložiť."
Podľa informácií SME ide o firmu Soya Agrocenter z Michalian. Vtedajší predseda trebišovskej komisie Jozef Cifranič to odmieta: "To tvrdí NKÚ. Bola kompletná so všetkými prílohami aj s podnikateľským zámerom. Nie je to pravda. Žiadosť odišla na ministerstvo."
Hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková však SME potvrdila, že žiadosť na ministerstve nemajú. Hľadala ju : "Tú žiadosť na ministerstve nemáme aj napriek tomu, že by sa tu mala nachádzať. Nie je to dobré. Prešetríme to a vyvodíme z toho patričné dôsledky."
Štátne dotácie dostávali aj dlžníci
Najkrikľavejšími príkladmi, keď dotácie získali dlžníci štátu, je priklepnutie dotácií napríklad spoločnosti Jozefa Juhása z Trebišova alebo spoločnosti Varia, s. r. o., Zlaté Klasy.
Juhás získal v roku 2002 dotáciu vo výške 9 miliónov 602-tisíc korún, firmy, kde bol kedysi spoločníkom, však dlhujú desiatky miliónov. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu zároveň Juhás využil časť dotácie ministerstva pôdohospodárstva neoprávnene.
Spoločnosť Varia, s. r. o., Zlaté Klasy získala v roku 2002 ministerskú dotáciu 6 936 330 korún, hoci súčasní konatelia firmy boli predtým aj konateľmi firmy Varia Progress, s. r. o., ktorá zanechala dlžoby voči štátu približne 100 miliónov korún. Ministerstvo za Pavla Koncoša dotáciu pre firmu podporilo, lebo kontrolný odbor jeho rezortu nepotvrdil personálne ani majetkové prepojenie medzi spoločnosťami Varia a Varia Progres.
Varia zároveň použila podľa NKÚ 4 949 443 korún na iné účely, než na aké jej bola dotácia poskytnutá.
Členovia komisie dávali peniaze sami sebe
Vo dvoch preukázaných prípadoch dokonca hlasovali o poskytnutí dotácie členovia komisie, ktorí boli zároveň predsedami družstiev, ktorým bola dotácia poskytovaná. Ide o Nuošku z Očovej a Petruša z Bzovíka. Sami sebe odklepli 42 miliónov korún.
Podpredseda NKÚ Igor Malý: "Zistili sme personálne prepojenie medzi firmami a ľuďmi, ktorí sedeli v týchto komisiách. Je to minimálne neetické, aby sa ľudia zúčastnili na hlasovaní pre svoje firmy."
Predseda družstva v Očovej a člen ministerskej komisie Juraj Nuoška: "Samozrejme, že som hlasoval. Nevidel som dôvod, prečo by som mal hlasovať proti vlastnému družstvu. Mali by sme si objednať komisiu z Ameriky?"
Predseda družstva v Bzovíku Juraj Petruš: "Osobne si myslím, že tie komisie tam nemali žiadny vplyv. My sme tam mali iba poradný hlas."
Vyšetrovanie sa posunie na ďalšie orgány
Zodpovednosť za realizáciu dotačného systému v roku 2002 nesie v celom rozsahu ministerstvo pôdohospodárstva za šéfovania Pavla Koncoša. Súčasné vedenie rezortu nevznieslo voči šetreniu NKÚ žiadne námietky a závery kontroly akceptovalo v plnom rozsahu.
Zsolt Simon na otázku, aké dôsledky vyvodia zo záverov NKÚ, reagoval: "Oproti roku 2002 sme neposkytli dotáciu na vyše 71-tisíc hektárov, to je 100 miliónov korún. Dali sme ich na iné účely, kde boli efektívne využité. Boli vykonané aj personálne dôsledky."
NKÚ postúpi niektoré prípady finančnej polícii a orgánom činným v trestnom konaní. Igor Malý: "Nebolo by šťastným riešením, keby sa nevrátili peniaze, ktoré sme kvalifikovali ako porušenie rozpočtovej disciplíny. To by bolo zlé. Budeme sledovať veci, či sa udejú tak, ako sa udiať majú."
Ján MALOCH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.