odmietajú ísť politici vládnych strán z KDH a SMK. Obávajú sa, že púť využije na svoju kampaň a ďalším dôvodom je to, že prezident spojil referendum o predčasných voľbách s prvým kolom prezidentských volieb.
Hovorca biskupskej konferencie Marián Gavenda povedal, že to závisí od interpretácie. Nedávno boli vo Vatikáne Chorváti a bol tam aj ich prezident, nie je to teda tak, "že by sa tam niekto pchal".
Poslanec KDH Pavol Minárik povedal, že nebudú v prezidentovom sprievode, lebo "Schuster nemá morálne právo viesť púť slovenských katolíkov k Svätému otcovi". Púť má upevňovať vieru, myslí si Minárik, ale "najskôr človek nejakú musí mať, aby mal čo upevňovať".
Do Ríma nepôjdu ani predstavitelia SMK. "Je jasné, že sa to môže použiť na prezidentskú kampaň Rudolfa Schustera. Nemyslíme si, že by sme sa na nej mali zúčastniť," poznamenal poslanec SMK Gyula Bárdos. SDKÚ mal zastupovať poslanec Vladimír Horák, ale z "rodinných dôvodov" sa ospravedlnil. Liberálna ANO vyšle k pápežovi poslanca Petra Biroša.
Do Vatikánu nepôjdu ani komunisti, za Smer sa na púti zúčastní poslanec Jozef Buček.
V sobotu predpoludním sa prezident stretne s pápežom a krátko potom udelí Ján Pavol II. osobitnú audienciu účastníkom púte v Aule Pavla VI. Prezident sa vo Vatikáne stretne aj so štátnym sekretárom kardinálom Sodanom.
Púť bude poďakovaním Svätému otcovi za jeho tretiu návštevu Slovenska, ktorá sa uskutočnila vlani v septembri.
O národnej púti sa veľa hovorilo v roku 2000. Prezident ju vnímal ako signál na zmierenie a spoluprácu. Do Ríma s ním však odcestovali len politici "druhého sledu". Prezidenta vtedy stretnutie s pápežom hlboko dojalo.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.