normatívu, sa zohľadňujú klimatické podmienky škôl, typ a veľkosť školy, vyučovací jazyk a ostatné prevádzkové náklady.
Najvyšší normatív - v rozpätí od 75 393 do 76 256 korún dostanú v tomto roku na jedného žiaka konzervatóriá, najnižší od 8503 do 9028 korún budú mať na žiaka základné umelecké školy.
Normatívy na žiaka priniesol nový zákon o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení, ktorý platí od 1. januára. Cieľom je, aby bol systém prideľovania peňazí jasný a priehľadný. Už by sa nemalo stať, že zriaďovateľom, ktorí hospodárili lepšie a ušetrili, štát peniaze zoberie, a dá tým, ktorí mali dlhy.
Sumu na žiaka stanovil štát pre každý typ školy a školského zariadenia. Školy ich však nedostanú v plnej výške - 20 percent zostane na krajských školských úradoch. Časť rozdelia školám podľa svojho uváženia, a časť si ponechajú do rezervy.
Sumy pre základné, stredné školy, konzervatóriá, strediská praktického vyučovania, špeciálne školy, základné umelecké školy či domovy mládeže ministerstvo už zverejnilo na svojej internetovej stránke. Od pondelka bude na stránke aj kompletný zoznam škôl spolu s pridelenou sumou.
Očakáva sa, že normatívne financovanie začne "racionalizáciu siete škôl". Toho sa obávajú najmä školy s nízkym počtom žiakov - malotriedky v malých obciach a poloprázdne školy na veľkých sídliskách.
Fronc však predpokladá, že školy sa masívnejšie budú rušiť či zlučovať až od budúceho školského roka. Zákon im totiž sľubuje v prechodnom trojročnom období tzv. garantované minimum. "Školy, ktoré v minulosti dostávali veľa peňazí, nepadnú naraz, ale budú vyťahované na toto minimum, ktoré je 95 prostriedkov z predchádzajúceho roku. To sa bude opakovať ešte ďalšie dva roky," povedal Fronc.
Autor: sr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.