odovzdali v utorok večer na filmovom festivale Berlinale čestného Zlatého medveďa za celoživotné dielo. Cenu dostal za to, že už viac ako 30 rokov sprostredkuje politickú a sociálnu realitu svojej vlasti výrazovými prostriedkami kina.
Pri tejto príležitosti mal na Berlinale svetovú premiéru Solanasov nový dokumentárny film Memoria del saqueo o korupcii a plytvaní štátnymi financiami v súčasnej Argentíne. Film zachytáva obdobie od konca vojenskej diktatúry (1983) po pád prezidenta Fernanda de la Rúu pred Vianocami 2001. "Čo sa deje v Argentíne je sociálna genocída. Zodpovední musia byť bratí na zodpovednosť," povedal režisér.
Solanasov debut La Hora de los hornos z roku 1967 sa stal klasikou politického dokumentárneho filmu. Represie počas vojenskej diktatúry prinútili režiséra odísť v polovici 70. rokov do francúzskeho exilu. V tomto čase nakrútil okrem iného snímku Le Regard des autres. V polovici 80. rokov sa Solanas vrátil do Argentíny. V kritickom nazeraní na vývoj doma a v Latinskej Amerike pokračoval vo filmoch El Sur, El Viaje a La Nube. Jeho snímky premietali na medzinárodných festivaloch, ocenené boli napríklad v Cannes a Benátkach.
Na Berlinale ocenili v utorok Zlatým medveďom aj najlepší krátky film Un cartus de Kent si un pachet de cafea od rumunského autora Cristiho Puia. Strieborného medveďa dostal v rovnakej kategórii holandský film Vet! od Karin Jungerovej a Brigit Hilleniusovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.