predložiť v marci, a v apríli by sa zákony mali ocitnúť v parlamente.
Politici z koalície priznávajú, že ľudia neprijímajú reformy vždy s nadšením a môžu ich vyprovokovať k vyššej účasti na referende. Zároveň sú však presvedčení, že so zmenami v zdravotníctve by sa už nemalo ďalej čakať.
"Naozaj nečakám ani na referendum, ani na nového prezidenta, ani na lepšiu situáciu v koalícii. Meškáme možno dva mesiace oproti plánu, čo je z pohľadu slovenského zdravotníctva nepodstatné. Tie zákony budú naozaj kvalitnejšie," hovorí Zajac.
Šéfka výboru pre zdravotníctvo Anna Záborská z KDH súhlasí s ministrom. "Ak sa zákony neschvália do konca tohto polroka, tak v jeseni by sa pre ne podpora hľadala len veľmi ťažko," hovorí.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý povedal, že politici by mali byť úprimní a povedal, že reforma zdravotníctva je nevyhnutná. "Politik by sa mal pozerať na iné veci ako na referendum," poznamenal.
Poslanec SMK László Nagy si myslí, že Zajacove zákony už meškajú, lebo ich sľúbil ešte v prvom roku vlády. Navyše, v niektorých vidí zásadné problémy. "Aj keby ich predložil do vlády, nemusia prejsť do parlamentu - nie z politických, ale z odborných dôvodov."
Zajac je však s politickou podporou reformy spokojný. "Vo vláde nemám žiadny problém, a dokonca aj v parlamente tieto zákony budú mať podporu. Dôležité je, aby boli kvalitné."
K dvom zo šestice takzvaných kľúčových zákonov sa len minulý týždeň skončilo pripomienkové konanie. Zásadných pripomienok, ktoré sa dnes ministerstvo snaží do návrhu zapracovať, sú desiatky. "Máme veľký záujem zapracovať všetky racionálne pripomienky, ktoré nám nenarušia koncepciu. Malo by to spriechodniť zákony v parlamente."
Zajac priznal, že sám je prekvapený, aká náročná je reforma. Jeho reformná "skladačka" odkazuje na 32 ďalších zákonov, len zákon o záchrannej službe má 500 aproximačných nariadení.
Pri plánovanej novele ústavy sa Zajac nebude snažiť zrušiť článok 40, že každý má nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. "Keď koalícia nebola schopná ho zrušiť v minulom období, keď mala 93 poslancov, tak čo sa dá robiť teraz? Nie som s ním šťastný a spokojný, ale všetko musíme robiť v jeho intenciách," povedal.
Zdravotníci síce po reforme už dlho volajú, ale zatiaľ ju nechcú súriť. "Pre nás je dôležité vedieť, aký je ekonomický dosah navrhovaných zákonov. Pripomienkovali sme ich, neviem, čo z toho prijali," hovorí Vladimír Balogh, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Apollo.
Autor: mar, sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.