včera v nórskom Osle oznámil Nobelov inštitút. "Do stanoveného termínu, 1. februára, sme dostali 173 platných kandidatúr: 129 osôb a 44 organizácií," povedal riaditeľ inštitútu Geir Lundestad.
Ako dodal, uvedený počet ešte nemusí byť konečný, keďže kandidatúry stále prichádzajú a členovia Nobelovho výboru môžu svoje návrhy predložiť na prvom stretnutí 2. marca. Napriek tomu, že zoznam kandidátov zostáva tradične tajný, podľa informovaných zdrojov sa na ňom nachádza francúzsky prezident Jacques Chirac, prezident USA George W. Bush, britský premiér Tony Blair, pápež Ján Pavol II. a bývalý český prezident Václav Havel. Všetci menovaní kandidovali aj minulý rok.
Medzi návrhmi na ocenenie sú aj Európska únia, bývalý šéf zbrojných inšpektorov OSN v Iraku Hans Blix, generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohamed El Baradei, kubánsky disident Oswaldo Paya, ako aj bývalý nukleárny technik Mordechaj Vanunu, ktorý si v izraelskom väzení odpykáva trest za velezradu - za vyzradenie podrobností o tajnom nukleárnom programe Izraela. Po 18 rokoch za mrežami Vanunua prepustia v apríli.
EÚ a Havel - trvalý favorit za československú zamatovú revolúciu z roku 1989 - boli nominovaní pri príležitosti prvomájového rozšírenia únie o desať nových krajín, prevažne z bývalej východnej Európy. Pápež Ján Pavol II. podľa pozorovateľov nemá veľké šance kvôli výhradám výboru voči jeho konzervatívnemu morálnemu učeniu, napríklad odporu proti kontrole pôrodnosti. Meno laureáta Nobelovej ceny mieru oznámia v polovici októbra, ocenenie odovzdajú tradične 10. decembra, v deň úmrtia jej zakladateľa - švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.