ochotný odpovedať im na otázky, avšak odmieta zverejniť svoje výpovede. Tiež zatiaľ zostáva nejasné, či pôjde o výpoveď pod prísahou. Predseda komisie Thomas Kean a podpredseda Lee Hamilton tlačili na Biely dom, aby sa zapojil do verejnej diskusie o informáciách tajných služieb, ktoré USA dostali pred útokmi.
Komisia má v pláne okrem iného vypočuť aj viceprezidenta Dicka Cheneyho, bývalého prezidenta Billa Clintona a exviceprezidenta Ala Gora. Poslední dvaja už vyjadrili ochotu vypovedať pred vyšetrovateľmi.
Bush v piatok nariadil zverejniť aj všetky dokumenty súvisiace s jeho službou v Národnej garde počas vojny vo Vietname. Podľa hovorcu Bieleho domu Scotta McClellana sa tak prezident rozhodol, aby mohol zodpovedať všetky otázky spojené s jeho službou v armáde.
Najvyšší americký predstaviteľ pristúpil k tomuto kroku po tom, čo ho demokrati obvinili, že sa začiatkom 70. rokov vyhýbal povinnostiam v leteckej jednotke Národnej gardy v Texase a v dočasnej službe v Alabame, zatiaľ čo pracoval na politickej kampani. Tábor demokratov dúfa, že sa mu podarí zúžitkovať tieto tvrdenia a podkopať tak prezidentovu silnú stránku - národnú bezpečnosť.
Demokrati chcú, aby národ porovnal Bushovu službu v Národnej garde, kde bol pilotom, ktorý nikdy nebojoval, s vojenskou kariérou ich volebného esa - senátora Johna Kerryho, uznávaného vietnamského veterána.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.