keďže mi záleží na stabilite, tak by to bolo najlepšie," uviedol.
Predseda vlády, by považoval za vhodné, keby existovala zmluva medzi koalíciou a skupinou poslancov, ktorá by zaručovala stabilitu v parlamente. "Ešte nie sme tak ďaleko," upozornil včera premiér v relácii televízie Markíza Na telo.
O detailoch hovoriť nechcel, pretože podľa jeho slov "dohoda bude až vtedy dohodou, keď bude platná."
Dzurinda tento týždeň rokoval s piatimi nezávislými poslancami - Ladislavom Polkom, Ivanom Kiňom, Miroslavom Abelovským, Hermanom Arvayom a Robertom Nemcsicsom. Pripustil, že rokovanie bolo konštruktívnejšie, ako s predstaviteľmi Slobodného fóra. Napriek tomu tvrdí, že sa bude uchádzať aj o podporu Šimkovcov. "Myslím si, že nakoniec riešenie nájdeme, aby sme vládny program mohli naplniť," poznamenal.
Na otázku, či má od nezávislých poslancov garancie, že nepodporia odvolanie jednotlivých členov vlády si Dzurinda pomohol výrokom jedného z nich. Vyplýva z neho, že pokiaľ sa členovi vlády nepreukáže porušenie zákona, tak jeho odvolanie nepodporia.
Šéf vládneho kabinetu vylúčil, že by medzi SDKÚ a ĽS-HZDS existovala tajná dohoda. Podľa jeho vyjadrenia sa s predsedom najsilnejšej opozičnej strany Vladimírom Mečiarom "stretáva tak, ako ktorýkoľvek iný politik" - v televíznych štúdiách, v Národnej rade aj v parlamentnom bufete. Žiadne politické rokovania sa však nekonali, zdôraznil predseda SDKÚ. Dzurinda bude rád, keď ĽS-HZDS "tu a tam" podporí vládny program, ale nie je jeho zámerom, aby išlo s SDKÚ do vlády.
Zmenu jeho postoja komentoval slovami, že "čas plynie, politika prináša nové problémy, nové otázky, menia sa ľudia, menia sa politiky politických strán."
* * *
Csáky: Podporu treba hľadať medzi pôvodnými poslancami koalície
Bratislava (TASR) Premiér Mikuláš Dzurinda by mal podľa podpredsedu vlády Pála Csákyho hľadať podporu 78 poslancov, ktorí hlasovali za Programové vyhlásenie vlády. Premiérovo rokovanie s piatimi nezávislými poslancami o podpore vládnych zákonov vníma ako jeho legitímne právo, no nie najvhodnejšie do budúcnosti.
"Aj keby Slobodné fórum (SF) pristúpilo ku koalícii, udrží si svoj balíček hlasov a stále bude môcť efektívne korigovať spôsob vládnutia," zdôraznil Csáky v relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic vníma pre svoju stranu dohodu so SF ako prioritnú. "Pri podpore rezortných zákonov sa budem prioritne uchádzať o podporu poslancov SF," podotkol minister a dodal, že "spoliehať sa dlhodobo na exposlanca KSS a súčasného nezávislého poslanca Hermana Arvaya by bolo pre KDH problémom," dodal.
Premiér podľa podpredsedu Smeru Dušana Čaploviča nevie komunikovať vo vnútri koalície, preto hľadá hlasy aj v opozícii u nezávislých poslancov. Rokovanie poslancov Ľudovej únie (ĽÚ) Ladislava Polku a Vladimíra Kiňa s premiérom Dzurindom "nás nepríjemne prekvapilo", skonštatovala podpredsedníčka ĽÚ Oľga Keltošová. Predčasné voľby považuje ako jediné riešenie zo súčasnej situácie, keď sa nevie dohodnúť premiér s lídrom SF Ivanom Šimkom.
"Vládna koalícia sa nebojí referenda, je to drahý prieskum verejnej mienky, podvod na občanoch, odporučíme svojim voličom, aby sa na ňom nezúčastnili" zdôraznil Csáky. Lipšic nevníma referendum za protiústavné, jeho strana odporučí svojim voličom nezúčastniť sa na ňom, pretože aktivity opozície považuje za "nepoctivú iniciatívu".
Smer a ĽÚ budú vyzývať na účasť v plebiscite. Smer chce opätovne iniciovať aj odvolanie členov vlády. "Pri tom treba mať jasné dokumenty a dôvody na ich odvolanie," zdôraznil Čaplovič. Spolu s ĽÚ chcú ešte rokovať o konkrétnych krokoch.
* * *
Nezávislí sú pre Ruska prijateľnejší ako Šimko
Banská Bystrica/Bratislava - Predseda ANO Pavol Rusko pripustil, že jednou z možností vlády, ako získať väčšinu v parlamente, je aj podpora od nezávislých poslancov. Rovnako ako ďalší koaliční partneri sa dozvedel o rokovaní premiéra Mikuláša Dzurindu s piatimi nezávislými poslancami len z médií.
"Premiér ma o stretnutí informoval. Nepovažujem za nič tragické, že sa s nimi rozprával. Dokonca si myslím, že aj takáto alternatíva by stála za úvahu. Záleží na poslancoch, koľkí sú schopní sa dohodnúť," hovorí Rusko.
Ak existuje skupina poslancov, ktorí sú ochotní podporiť vládu a nekladú ultimatívne požiadavky, tak je podľa Ruska prijateľnejšia, ako ľudia, ktorí odišli z koalície a tvrdia, že na to, aby vládu podporili, musí padnúť.
(wm)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.