úver skupiny Dexia-Tatra Banka-OTP Banka-VÚB, naozaj vylepšuje finančnú perspektívu Košíc. Šesťpercentný úrok miesto osempercentného bude výrazná úľava na dlhovej službe. Takisto predĺžená doba splácania.
Konkrétnosti Trebuľa tají. Ale keby sa transakcia, či už prijatím ponuky sporiteľne, alebo konkurenčným tlakom na dnešných veriteľov, realizovala, Košice by sa mohli dostať asi do situácie Bratislavy, ktorá existuje tiež s obrovskými dlhmi, ale v relatívne pohodlnom režime splácania. Samozrejme, to platí za predpokladu, že vyjde druhá časť sanácie - prenájom časti lesov, alebo vytvorenie akciovej spoločnosti so súkromným investorom. A to je veľká otázka. Ale aj keby kšeft s lesmi nevyšiel, lacnejší úver je vždy lepší ako drahší. Aj keď horúci problém s nájdením 400 miliónov, ktoré treba vyplatiť do konca roka 2004, by neriešil.
Mali by sme sa radovať spolu s politikmi, veď ide napokon o naše peniaze. Ale pozor: Zrada môže byť, že únik z úverovej slučky neposlúži ako poučenie, ale impulz na ďalšie rozhadzovanie. Istý poslanec už správu komentoval, že "je jasné, že Košice sú zaujímavý klient, umiestniť dnes miliardu korún je pre každú banku zaujímavé". Medzi riadkami akoby opäť strašil Schusterov duch: Znie to tak, že niekto by si už zase rád požičiaval. Veď banky sa o Košice trhajú... Ha-ha; Košice sú "zaujímavý klient" len preto, lebo sa úverujú stále drahšie, než všetky porovnateľné subjekty v SR. Tvrdé podmienky Dexie a spol. vzišli z trhovej reality, Košice ako dlžník mali nulový kredit, čiže mesto muselo prijať brutálne úverové podmienky. Dnes je podnikateľské riziko veriteľov predsa nižšie a toho odrazom je ponuka sporiteľne. To je všetko - navrávať verejnosti, že banky sú nadržané, len aby mohli úverovať Košice, je vstupenka na dalšiu cestu do pekla. Toto mesto točilo verejné peniaze v nezodpovednej rulete a hazard sa už nikdy nesmie opakovať. Práve tu hrozí zrada - kým Košice stáli pred bankrotom, magistrát či poslanci nemohli ani snívať o ďalších pôžičkách.
Názor, že "Košice sú lukratívny klient", zdieľa aj Emil Kočiš, predseda klubu KDH. Isteže - každý je "lukratívny", kto si hlúpo napožičiava, v princípe nemôže zbankrotovať, založí všetok majetok a potom dlhé roky spláca dvojnásobné úroky. Lukratívne to nie je akurát pre občana, ktorý v konečnom dôsledku platí za nezodpovednosť a naivitu svojich zástupcov. Prostriedky, ktoré na istinách a úrokoch mesto ešte vyplatí, mohli byť využité stokrát lepšie. Je to banalita, ale v Košiciach to treba neustále opakovať. Ešte aj vyjadrenie riaditeľa magistrátu, že mesto by malo preplávať z rizikového do investičného ratingu, vyzerá ako delostrelecká príprava na recidívu. Investovať v Košiciach, nech sa páči, ale - súkromným investorom. Tí však nepotrebujú rating. Riziká, náklady a výnosy si zhodnotia sami.
Emil Kočiš sa ponáhľal aj pripomenúť, že poslanci KDH vždy principiálne odmietali predaj lesov. Ponuku výhodného úveru, ktorá teraz prišla, si vykladá ako potvrdenie, že mali pravdu, keď bránili privatizácii. Pravdou je ale opak - predaj lesov takému záujemcovi, ako bol Otto von Habsburg, bol ďaleko najlepším riešením, stokrát výhodnejším než akýkoľvek úver. Košice by dnes už nesplácali nič, dlh by bol vyrovnaný, lesy by stáli na svojom mieste a po čase by rozkvitali, lebo by získali skutočného vlastníka, ktorý sa o desaťtisíce hektárov lesného majetku stará po celej Európe a zveľaďuje ich, keďže má k tomu vzťah i prostriedky investovať. Mesto nemá nič - tá časť lesov, ktorá zostane aj po tendri v majetku Košíc, bude chátrať a hniť. Prekvitať bude akurát podnik mestské lesy a jeho zamestnanci a poslanci a ich rodinní príslušníci v dozornej a správnej rade (či aké orgány to má). Majme na pamäti - nemožnosť rozkrádať a netransparentne prelievať peniaze do a von z mestského podniku je prvý dôvod, prečo sa lesy nemohli predať. Druhý dôvod je obecný socializmus, doktrína, ktorou sa riadi drvivá väčšina košických poslancov.
Nasvedčuje tomu aj záver z tzv. personálneho auditu na magistráte. Riaditeľ Bernát už zahlásil, že sa nebude prepúšťať. Vraj tam nie je prezamestnanosť. Dobré - keby vykrátili stav o tretinu, ešte stále by nemali čo robiť. Ale v poriadku: Ak občanom Košíc neprekáža nadpočet úradníkov a majú chuť prispievať im na platy o niekoľko tisíc vyššie, než je priemer verejnej správy na Slovensku, tak prečo by mal Bernát prepúšťať???
Výhodný úver sporiteľne je dobrá správa s potenciálne veľmi zlým dosahom. Mestskí politici si tento zvrat asi vykladajú ako rozhrešenie a mandát na nové míňanie. Hrozí, že socializmus, šlendrián, rozkrádanie a všetko ostatné bude v Košiciach pokračovať, akoby sa nič nestalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.