program. Uviedol to včera námestník amerického ministra zahraničných vecí John Bolton.
Podľa jeho slov sa postoj USA od prvého kola rokovaní, na ktorých sa oba krajiny vlani v auguste stretli v Pekingu s Čínou, oboma Kóreami, Japonskom a Ruskom, nezmenil Washington žiada úplnú, overiteľnú a nezvratnú demontáž všetkých jadrových zbrojných programov KĽDR. "Ak chcete vedieť, ako to urobiť, odpoveď je v Tripolise," povedal Bolton novinárom po dni rozhovorov s predstaviteľmi čínskeho ministerstva zahraničných vecí. "Uvidíme, čo Severokórejčania povedia na budúci týždeň," dodal.
Líbya v decembri oznámila, že zruší zakázané zbrojné programy a umožní prísnejšie inšpekcie svojich zbrojných zariadení, čo vyvolalo dohady o tom, že Washington môže zrušiť niektoré alebo všetky sankcie voči Tripolisu. Minulý mesiac však Severná Kórea odbila nádeje, že by mohla nasledovať Líbyu, a vyhlásila, že vývoj v "niektorých blízkovýchodných krajinách" naopak odôvodňuje totálnu militarizáciu jej spoločnosti. Podľa Boltona by sa príklad Líbye mohol týkať aj Iránu, ktorý americký prezident George W. Bush zaradil so Severnou Kóreou a predvojnovým Irakom do svojej "osi zla".
Severokórejský vodca Kim Čong-il oslavoval včerajšie 62. narodeniny na výslní pochvál štátnych médií a nových prísah vernosti hodnostárov, no tiež pod tvrdým tlakom vonkajšieho sveta na zastavenie plánov v oblasti nukleárnych zbraní. Pri príležitosti najvýznamnejšieho štátneho sviatku médiá obyvateľov komunistickej krajiny vyzvali na jednotu proti USA a obranu "najvyššieho vodcu" vlastnými životmi. Zástupcovia vlády, armády a strany prejavili v predvečer narodenín oddanosť Kimovi, označenému za "slnko 21. storočia" a "najvýznamnejšieho štátnika v súčasnom svete".
Autor: Peking/Soul (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.