imigrantov druhej generácie, získal hlavnú cenu Zlatého medveďa 54. ročníka medzinárodného filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole. Zároveň mu udelili aj jednu z cien FIPRESCI.
Strieborného medveďa získal koprodukčný argentínsko-francúzsko-taliansko-španielsky film El Abrazo Partido argentínskeho režiséra Daniela Burmana. Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu udelili kórejskému filmárovi Kim Ki-tukovi za jeho dielo Samaria. Rovnakú trofej za najlepší ženský herecký výkon si z Berlína odniesli Juhoafričanka Charlize Theron za kreáciu v americkom filme Monster a Catalina Sandino Moreno za výkon v americko-kolumbijskej snímke Maria, llena eres de gracia, ktorý ocenili aj Cenou Alfreda Bauera za najlepšiu prvotinu.
V prípade mužských predstaviteľov zaujal medzinárodnú porotu najviac Daniel Hendler z Uruguaja, ktorého ocenili Strieborným medveďom za výkon vo filme El Abrazo Partido. Rovnaké ocenenie získali aj Banda Osiris za najlepšiu filmovú hudbu k snímke Primo Amore režiséra Mattea Garroneho a herecký súbor za mimoriadny umelecký výkon vo švédskom filme "Om jag vänder mig om" režiséra Björna Rungeho, ktorý si z Berlína odnáša aj Cenu Modrý anjel určenú pre najlepší európsky film. Ďalšie ceny Zväzu medzinárodných filmových kritikov FIPRESCI udelila ich porota snímkam La face cahee de la luna režiséra Roberta Lepagea a The Time we Killed režisérky Jennifer Reeves.
Prestížnu Cenu Wolfganga Staudteho získal v tomto roku monumentálny, 218-minútový dokument indického filmára Rakeša Šarmu Final Solution o kultúre, nenávisti a ľahostajnosti v indickom štáte Gudžarát. Už skôr, v utorok večer udelili na Berlinale čestného Zlatého medveďa za celoživotné dielo argentínskemu režisérovi Fernandovi Solanasovi (67), známemu kritickým monitorovaním vývoja v Argentíne a situácie na juhoamerickom kontinente.
Zlatým medveďom za najlepší krátky film ocenili v ten istý večer "Un cartus de Kent si un pachet de cafea" rumunského filmára Cristiho Puia. Strieborného medveďa dostal v rovnakej kategórii holandský film Vet! od Karin Jungerovej a Brigit Hilleniusovej. Triumf snímky domácej produkcie zaznamenali na filmovom festivale v Berlíne po 18-ročnej pauze. Naposledy sa tejto pocty dostalo snímke Stammheim režiséra Reinharda Hauffa v roku 1986. Na Berlinale premietli v tomto roku asi 400 filmov z viac ako 40 krajín planéty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.