produkcie, spolu s kultovými filmami tvorcov svetového kalibru, pod názvom Febiofest. Tento rok ho v Košiciach zobrali pod ochranné krídla filmový nadšenci Lukáš Berberich a Stanislav Gojdič, z klubu Cinefil, s ktorými sme sa o tejto prehliadke a jej najlepších kúskoch porozprávali. Ako hovorí Lukáš: "Febiofest je úplne neskutočná vec, ktorá funguje už jedenásty rok. Za tento čas nadobudla rozmery, ktoré predčia nejeden stredoeurópsky festival, lebo je tam televízia, video, je tam všetko... My sme chceli, aby sa do Košíc dostalo aspoň jeho torzo, lebo predsa len sme druhé najväčšie mesto na Slovensku. Po dohode s organizátorom Febiofestu na Slovensku, čo je asociácia slovenských filmových klubov, sme mohli v Košiciach uviesť bohatší program, ako v iných regiónoch Slovenska." Febiofest prešiel za roky, ktoré existuje viacerými zmenami. Na začiatku stál Fero Fenič, profesor pražskej FAMU, ktorý zistil, že jeho študenti nemajú napozerané potrebné množstvo filmov. Začal zhánať najlepšie kúsky a po pár rokoch vznikol festival, okolo ktorého robí každoročne veľký tím ľudí a ktorý narástol do rozmerov najväčšej prehliadky filmu v strednej Európe. Postupom rokov sa vždy vylepšuje, a tak diváci v Prahe, kolíske festivalu sa mohli zúčastniť nielen prehliadky filmov, ale aj sprievodných akcií. Veľkú popularitu získal festivalový klub, kde koncertovalo 26 skupín z rôznych etnických, či náboženských skupín, čím vznikla raritná symbióza národností. Indovia, rómovia, či gayovia sa nakoniec stretli pri slovenskej kuchyni...na podobné podujatia v Košiciach si budeme musieť ešte počkať, avšak nič nemení fakt, že v spomínanom období sa budú premietať klubové filmy, ktoré sa nedajú pozrieť nikde inde. Medzi ne patria napríklad krátke aj celovečerné filmy Krzysztofa Kieślowského, poľského režiséra svetového mena. "Som veľmi rád, že sa nám do košíc podarilo dostať aspoň časť z Kieślowského retrospektívy. Faktom je, že natočil množstvo úžasných filmov. Teraz prichádza jeho tvorba, ktorá nebola na Slovensku uvedená nikdy predtým, a asi ani ďalších 20 rokov potom.", hovorí Lukáš.
Medzi najväčšie "ťahače" pre širokú verejnosť, nepochybne patrí filmový režijný debut Vladimíra Morávka, Nuda v Brne, ktorý už stihol vyhrať cenu za najlepší film a najlepší ženský herecký výkon na MFF Bratislava. Ide o príbeh mladých ľudí, ktorí sa v Brne pokúšajú nájsť ženy s ktorými by si mohli užívať život, ale hľadanie dopadá hrozne, lebo v Brne "to" nežije. A tak sa komplikovanými ľudskými osudmi, Nuda v Brne snaží odpovedať na otázku: Kto žije naozaj? Ako hovorí Lukáš Berberich:"Považujem Nudu v Brne za vlajkovú loď tohto festivalu. Ja som ho už videl a môžem povedať, že bol veľmi zaujímavý. Teším sa, že bude aj u nás."
Film 66 Seasons, ktorý je v médiách prezentovaný ako dokument o mieste, kam sa chodili kúpať dejiny. Jemne odľahčený dokument zaujímavým spôsobom precháza obdobiami života košickej "Červenej hviezdy". Film zachytáva dokonca aj kritické obdobie 40-rokov, kedy tam návštevníci zažili bombardovanie, jej staviteľ zomrel v koncentračnom tábore..." V tom filme vystupujú starí košičania, 66 seasons je jednoducho veľmi príjemný dokument. Zaujímavosťou je, že ho príde uviesť samotný autor, Peter Kerekes, ktorý bude zároveň naším hosťom."
Český režisér slovenského pôvodu Ivan Fíla, sa svojim koprodukčným filmom Kráľ zlodejov postaral o príjemné rozptýlenie slovenského diváctva. Slovenské diváctvo už pomaly upadlo do letargie a začalo sa zmierovať s faktom, že český film sa už asi nedá dobehnúť, ale vtom sa zjaví film so zaujímavou témou, ktorá dáva tušiť skvelý divácky zážitok." Inšpiroval sa niekde v Taliansku, kde si autor všimol deti, ktoré žijú na okraji spoločnosti. Neviem, nakoľko sa mu podarilo spracovať túto tému, ale v každom prípade je to veľmi silný námet, ktorý môže byť veľmi zaujímavý." Samotný film rozpráva príbeh o malom ukrajinskom chlapcovi, ktorého si kúpi bývalý cirkusant a vychová z neho zlodeja. Režisér Ivan Fíla, ktorý sa do povedomia divákov dostal nomináciou na Zlatý glóbus svojim prvým hraným filmom Lea prichádza so svojou druhotinou, kde využil krásu slovenskej prírody.
Za pozornosť okrem iného stojí aj nemecký film Nikde v Afrike, ktorý hovorí o " nemeckých židoch, ktorý pred vojnou utekajú do Afriky, kde sa pokúšajú zvyknúť si na miestne pomery. Rieši sa tam ľúbostný trojuholník hrdinky, ktorá si najskôr nevie na nové prostredie zvyknúť, a potom sa zblíži s miestnym obyvateľom a tak vznikne konflikt hrdinov.."Okrem týchto snímok, za pozornosť určite stoja aj iné. Počas košického Febiofestu núdza o dobré filmy určite nebude. Podľa Lukáša Berbericha:" Ľudia, ktorí majú záujem o film, Febiofest určite zaregistrujú. A ja dúfam, že febiofest bude úspešný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.