ústavnými sudcami. V Luxemburgu by mali pôsobiť hneď od májového vstupu Slovenska do únie. Parlament za nich bude musieť zvoliť dvoch náhradníkov, aby mal Ústavný súd plný počet sudcov.
O miesta v Luxemburgu sa uchádzalo päť záujemcov, medzi nimi dve ženy. Hoci ani jedna neuspela, nemal by to byť pre Slovensko problém - únia tentokrát nemá podmienku, aby bola medzi kandidátmi aj žena.
Pre absenciu žien medzi tromi predloženými kandidátmi Slovensku údajne hrozí, že únia nepríjme našu kandidátku pre Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Rada Európy, pod ktorú tento súd patrí, si dala takúto podmienku.
Predseda Súdnej rady Milan Karabín je presvedčený, že za sudcov rada vybrala najlepších ľudí, akí u nás sú. Opačný názor má neúspešná kandidátka Annamária Brunovská-Baader. "Som sklamaná Súdnou radou," vyhlásila po oznámení výsledkov hlasovania. Nemrzí ju však, že nebola vybraná žena. "To ani nie je podstatné, myslím si, že ide aj o odborné predpoklady."
Akékoľvek podozrenia zo zaujatosti Karabín odmietol. Aj Šváby si myslí, že všetko bolo v poriadku a nemal pocit, že sa rada neriadila odbornými predpokladmi. Slovenským občanom môže údajne Súd prvej inštancie priniesť "veľmi veľa pri všetkých poruchách, ktoré sa vo vnútroštátnom priestore udejú".
Klučka tvrdí, že veľa šancí na ochranu národných záujmov mať nebude. Sudcovia v Luxemburgu nezastupujú záujmy štátov, ale spoločné hodnoty, ako sú ochrana právneho štátu a základných ľudských práv.
Obaja sudcovia sú zvolení na 6 rokov. Ich menovanie ešte musí do konca februára potvrdiť vláda a po nej aj Európska komisia.
(rp)
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.