Slovenska v procese začleňovania sa do Európskej únie a Partnerstva za mier.
"Radi odovzdáme naše skúsenosti, pretože prešli sme aj tŕnistou cestou," vyhlásil Schuster po stretnutí. Marovič sa slovenskému partnerovi poďakoval za porozumenie a podporu pri snahe SČH o vstup do euroatlantických štruktúr. Belehrad očakáva, že plnoprávnym členom Partnerstva za mier sa stane na summite NATO v Istanbule.
Obe hlavy štátov konštatovali, že v oblasti ekonomickej spolupráce medzi Slovenskom a SČH sú rezervy. "Tých 119 miliónov dolárov obratu nie je veľa, mohlo by to byť oveľa lepšie," povedal Schuster. SČH by chcela podľa Maroviča posmeliť slovenských podnikateľov, aby investovali do hospodárstva v ich krajine. "Spájaním našich podnikateľských štruktúr by sme chceli podporiť ďalší rozvoj vzájomného ekonomického toku," poznamenal prezident SČH. Súčasťou návštevy Schustera je aj ekonomické fórum, na ktorom sa zúčastňujú podnikatelia oboch krajín.
Príklad Slovenska by chcel Belehrad, podľa Maroviča, využiť aj v hospodárskej oblasti. Rudolf Schuster ho požiadal o podporu pre Slovensko v snahe stať sa nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN na roky 2006 až 2007.
Ministerstvo zahraničných vecí SR podľa jeho slov pripravuje riešenie problematiky úpravy vízového režimu, ktorý je zo strany Belehradu kritizovaný. Srbsko a Čierna Hora by si želalo voľnejšiu úpravu, podobne ako je to napríklad s Maďarskom. Predmetom rozhovoru bola okrem iných tém aj možnosť zriadenia leteckej linky medzi Bratislavou a Belehradom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.