programu OSN (UNDP), ktorá skúmala šírenie tohto vírusu v 28 krajinách východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu.
Zo správy OSN vyplýva, že HIV sa najviac šíri v Rusku, na Ukrajine a v Estónsku. Veľký počet infikovaných v Estónsku tak naznačuje, že ekonomický rast ešte nemusí priniesť obrat v boji s epidémiou. "Už je neskoro hovoriť o tom, ako sa vyhnúť kríze vo východnej Európe a v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ)," uviedol Kalman Mizsei, asistent administrátora UNDP pre Európu a SNŠ. OSN pripomína, že HIV ohrozuje ekonomický rast regiónu a vytvára ďalší tlak na systém sociálnej starostlivosti a zdravotníctvo, ktoré zápasí s nedostatkom financií a ktorému môžu stúpnuť výdavky na chorých na AIDS z jedného na tri percentá HDP. Podľa najnovšej správy UNDP si AIDS môže v Rusku vyžiadať 20 miliónov obetí a môže stáť túto krajinu 14 percent HDP do roku 2045, ako sa nepustí do boja vírusom. Zo štúdie Rozvojového programu OSN vyplýva, že približne jeden zo 100 dospelých Rusov je nositeľom vírusu. Podľa Marka Malocha Browna, vedúceho UNDP, kľúč k porážke epidémie je v rukách politikov.
Ruský prezident Vladimir Putin sa o AIDS zmienil vlani v máji, ale jeden prejav nestačí a jeden odkaz na AIDS v prejave je tiež málo. Browna sa domnieva, že AIDS by sa malo pristupovať ako k istému druhu "terorizmu, ktorý ohrozuje zdravie verejnosti". Správa UNDP odhaduje, že v sledovaných krajinách východnej Európy a SNŠ je nakazených vírusom HIV 1,8 milióna ľudí. Podľa OSN treba nájsť rovnováhu medzi bojom proti epidémii a kriminalizáciou narkomanov, ktorí sú hlavnými šíriteľmi choroby a tvoria 70 percent nových prípadov v štátoch SNŠ.
HIV a AIDS sú rozšírené aj vo väzeniach v tomto regióne, ktorá pôsobia ako inkubátory vírusu. Rusko má jednu z najväčších väzenských populácií na svete. Aj ruská armáda a oblasti, kde sa ťaží uhlie a ropa majú zvlášť veľký počet chorých na AIDS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.