Ďurkovský v čase, keď bol starostom mestskej časti Starého Mesta. Výstavba plotu bola súčasťou zmluvy o bezpečnostnej zóne. Napriek tomu Andrej Ďurkovský minulý týždeň vyhlásil, že uvažuje o jednostrannom vypovedaní zmluvy medzi USA a mestom. Oficiálne tiež potvrdil, že v stavebnom konaní k výstavbe plota dá mesto negatívne stanovisko.
Na to, aby veľvyslanectvo mohlo plot stavať, potrebovalo v roku 2002 okrem podpisu bývalého primátora Jozefa Moravčíka aj podpis starostu mestskej Starého Mesta, ktorým bol v tom čase Andrej Ďurkovský. A ten zmluvu medzi USA a Starým Mestom podpísal.
Na otázku, prečo dnes Ďurkovský zmenil postoj, zareagoval jeho hovorca Milan Vajda. Z jeho odpovede vyplýva, že Ďurkovský musel ustúpiť tlaku štátnych funkcionárov. Išlo o rezorty ministerstva obrany, vnútra a zahraničných vecí. "V čase, keď primátor a starosta mestskej časti podpisovali spomínané zmluvy, vrcholili niekoľkoročné snahy Slovenska o integráciu do NATO a EÚ, práve sa o nich rozhodovalo. Bola reálna požiadavka aj vrcholných štátnych orgánov, aby mesto svojím konaním zbytočne neohrozovalo tieto integračné snahy."
Plot, ktorý je súčasťou bezpečnostných opatrení veľvyslanectva, vyvolal nespokojnosť v bratislavskej verejnosti. Pamiatkari hovoria o zásahu do pamiatkovej zóny mesta a narušení promenádneho charakteru námestia. Architekti zase upozorňujú na to, že prípad sa môže stať precedensom. Po vzore amerického veľvyslanectva môžu o ohradenie žiadať aj ďalšie ambasády sídliace v centre.
Povolenie k stavbe bude vydávať stavebný úrad v mestskej časti Staré Mesto. V súčasnosti úrad už eviduje žiadosť o povolenie od firmy Sting, ktorú veľvyslanectvo poverilo vybavovaním dokumentácie.
Ingrid DROZDÍKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.