jazyka - slovenského - u verejných činiteľov, mestské a obecné úrady rokovali o budúcom rozvoji obcí.
V Šarišskej župe župan dr. Brežný bilancoval uplynulý rok štátnej správy takto: "Úradníctvo české aj slovenské viedlo administráciu v slovenčine a pre tých, ktorí boli slabí v slovenčine sme zriadili pri všetkých slúžnovských okresoch jazykové kurzy. Pre notárov boli špeciálne kurzy." Vyzdvihol záslužnú prácu učiteľov pre slovenské národné povedomie. Svoje povinnosti vykonávali svedomito v Šarišskej župe aj policajti, podľa župana i napriek tomu, že neboli do zimy vystrojení tak, ako by sa žiadalo. "Zišli by sa im dobré kožuchy, lebo počas zimy mrznú. Aj četníctvo dávalo veľký pozor na to, aby dobre vychádzalo s ľuďmi a pohraničná stráž bedlivo stála na hraniciach, aby prekazila vyvážanie štátom zakázaných vecí," konštatoval župan Brežný.
Pre zaujímavosť - zo slovenských politických strán v Šariši viedli národná, roľnícka a ľudová strana, ale ani jedna sa nepodujala na boj so stranou kresťanských socialistov, ktorá výrazne zvyšovala počet svojich členov.
Z plánov na rok 1922 stojí za spomenutie zasadnutie obecnej rady vo Vranove, ktorá odhlasovala výstavbu meštianskej školy. Vo Svidníku prepukol škandál, ktorý spôsobil komunistický senátor Juraj Lažo. Zažaloval bývalého svidníckeho hlavného slúžneho Orlovského, kancelistu Wiesera a jeho manželku pre urážku na cti výrazmi "živočíšneho pôvodu". Ako sa ukázalo, bolo to opačne, lebo ním žalovaná strana podala protižalobu a Laža žiadal senát vydať súdu.
V Spišskej Novej Vsi, ktorá mala v tom čase 12 tisíc obyvateľov (60 percent Slovákov, 40 percent Maďarov a Nemcov), žiadali kresťanskí socialisti povolenie na čajový večierok, na ktorom sa mali zúčastniť aj nemeckí poslanci, ktorí cestovali po Slovensku. Dostali ho. Mestský policajný kapitán sa chcel presvedčiť, ako prebieha a na veľké prekvapenie zistil, že to bola politická schôdza s protištátnymi heslami za obnovenie monarchie a pripojenie k Maďarsku. Boli na nej aj dvaja mestskí úradníci, ktorých preto mešťanosta Volary prepustil. O niekoľko dní v nemenovanej spišskonovoveskej továrni našla polícia zbrane, ktoré tam schoval istý maďarský profesor a niekoľko tamojších mladíkov. Mestská rada k tomuto prípadu zvolala zasadnutie, na ktorom suspendovala ešte dodatočne zistených "agitátorov" za monarchiu. Keď títo odchádzali zo zasadnutia, hádzali do nich vajíčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.