Slovákov v Uhorsku zozbieral aj informácie z tlače zo začiatku 19. storočia o krádežiach a zlodejoch, bolo zriedkavé, aby okrádali ľudí na cestách, vykrádali domy, ktoré sa ani nezamykali a boli počas poľných prác aj dva mesiace prázdne.
Dedinu Sucháň v Hontianskej stolici možno nazvať slovenským Herrnhutom (Ochranovom). Stratené a nájdené veci sa podľa starého zvyku donášajú na faru. Poľné riady si ľudia celkom bezstarostne nechávajú na poli od soboty do pondelka. Nikto sa ich nedotkne. Ak sa však dačo aj stratí, tak sú si istí, že to urobili cudzí, čo tadiaľ prešli. A takých dedín je mnoho.
Až do roku 1812 mohol osamelý pútnik precestovať celé hory a vrchy vo dne v noci, v zime v lete úplne bezstarostne, a nikdy ho nepristavili zlí ľudia, nie to, žeby ho obrali. Najviac ak bolo dakedy počuť, že zbojník a vyhladnutá družina vtrhla na salaš, zarezali si tam a zjedli ovcu a vzali hrudu syra. Od roku 1812 začínajú znepokojovať aj tieto končiny vojenskí dezertéri.
Do očí bijúce zbojstvá na cestách, ako Jánošíkove, Surovcove atď. sa prihodia zriedka. Aj stoličné väznice sú v porovnaní s maďarskými prázdne.
O krádežiach včiel nikdy nepočuť, hoci sa včelie úle či kláty nachodia zväčša na otvorených miestach.
Čo píše Čaplovič o zločinoch a väzniciach? V Malom Honte za posledných 50 rokov ani jedného jediného Slováka nepopravili za zločin.
Keď sa zo Slovákov stanú Maďari, stávajú sa zároveň aj zlodejmi, tak ako v Orošháze.
V Turčianskej stolici bolo roku 1841 len 14 väzňov a od 70. rokov ani jedinký trest smrti.
V meste Bardejove boli roku 1841 dvaja žalárovaní, roku 1833 a 1834 ani jediný.
Vo Vandererovi 1815, č. 34 som sa dočítal, že paholok v Slavkove v Spišskej stolici si zmyslel, že zmárni ženu a ožení sa s druhou. Vylákal ju do dubovického lesa (v Šarišskej stolici) a tam ju obesil na strom. Potom šiel do dediny a žiadal od richtára potvrdenie, že mu žena umrela. Dostal ho a ženu pochovali bez ceremónií, tak ako samovražedkyňu. Čin zločinca však onedlho vyšiel najavo a vraha odviedli do Levoče do temnice.
Šarišské stoličné väzenie je úplne prázdne.
Aj na Čabe sú zločiny veľkou zriedkavosťou a úplnou raritou je vidieť Čabana v žalári. Krádeže sú veľmi zriedkavé, ťažké ublíženia neslýchané.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.