Korzár logo Korzár

Február mesiac, keď sa rodia pretekári

Posudzovať schopnosti a zručnosti človeka podľa dátumu narodenia nemusí byť práve najobjektívnejšie. No nech už podobným praktikám veríme viacej,

alebo menej, jedno asi naozaj zostane neodškriepiteľné. Práve v mesiaci február svoje narodeniny oslavuje najviac megahviezd automobilového športu. Napokon, posúďte sami.

Prvou superviezdou, ktorá tento február oslavovala bol Angličan John Surtees. Starý pán, ktorý ako jediný v novodobej histórie motoristického športu získal majstrovský titul vo formule jeden aj v najvyššej kubatúre motocyklov, sa narodil 11. 2. 1934 a radoval sa pekným sedemdesiatym narodeninám. Surtees jazdil v päťdesiatych rokoch motorky, kde získal 38 víťazstiev a sedem majstrovských titulov (tri v 350 cm3 a štyri v 500 cm3). Potom sa vybral pokúšať šťastie do F1, kde štartoval v tímoch Lotus, Cooper, Lola, Ferrari, Honda, BRM a McLaren. Majstrovský titul získal v sezóne 1964 na Ferrari, keď o jediný bol pokoril Grahama Hilla. No ani to víťazovi šiestich GP F1 nestačilo a v sezóne 1970 štartoval už vo vlastnom monoposte. Tím Johna Surteesa v rokoch 1970 - 78 odjazdil 118 GP, no zďaleka nebol taký úspešný ako jeho zakladateľ. Získal iba 53 bodov a nikdy nezvíťazil. V rovnaký deň ako Surtees, ale presne o 25 rokov neskôr, sa narodil Roberto Moreno. Brazílčan v F1 odjazdil 42 GP a jeho najväčším úspechom bolo druhé miesto v Suzuke 1990, keď kontroval Piquetovi. Úspešnejší bol neskôr v americkej sérii CART, kde doteraz najazdil 119 pretekov a získal dve víťazstvá. Najväčším úspechom Morena je však iba titul šampióna F3000 z roku 1988. Zaujímavosťou je, že bol to práve Moreno, ktorý v r.1991 musel v Benettone uvoľniť kokpit prichádzajúcemu Michaelovi Schumacherovi. Štrnásteho februára by sa bol zasa okrúhlej šesťdesiatky dožil, svojho času populárny Ronnie Peterson. Švéd zažiaril okamžite po vstupe do F1 v r.1970. O rok neskôr sa už stal vicemajstrom a titul mu ušiel v r.73, keď jeho interný (Lotus) súboj s Fittipaldim využil Stewart. Svoje schopnosti predvádzal Ronnie aj po návrate k tímu Lotus, v r.1978. Chapman však vtedy určil tímovú réžiu a titul musel získať Mario Andretti. Peterson poctivo plnil úlohu "nosiča vody" v nádeji, že o rok príde rad na neho. Nedočkal sa. 11.septembra 1978 zomrel na následky hromadnej havárie pri štarte GP Talianska na Monze. Ďalším februárovým slávnym menom je Graham Hill. Legendárny Angličan s povesťou gentlemana by sa bol 15.februára dožil 75-ky. Dvojnásobný šampión F1 z rokov 1962 a 68 sa do histórie zapísal ako jediný pretekár, ktorému sa okrem titulu majstra sveta F1 podarilo zvíťaziť v závode 500 míľ Indianapolis, Grand Prix Monaka a v maratóne 24 hodín Le Mans! Zbierka vskutku mimoriadna, ktorá sa v motoristickom športe rovná tomu, čo v tenise grand slam v Melbourne, Paríži, Wimbledone a US open. Graham je naviac jediným šampiónom F1, ktorého syn dokázal tiež získať majstrovský titul (Damon Hill triumfoval v sezóne 1996)! Za všetko sa však v živote musí platiť. Graham Hill zahynul pri leteckom nešťastí 29. 11. 1975.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Meno legendárneho Hilla je bezpochyby slávne, no lesk oslávenca, ktorý sa narodil 18.2.1898 rozhodne nezatieni. Enzo Ferrari - meno, ktoré sa stalo synonymom automobilového športu. Talian, ktorý začínal ako pretekár, neskôr viedol závodný tím Alfy Romeo a nakoniec založil vlastnú stajňu, ktorá sa stala najznámejšou a najúspešnejšou v celej histórii autošportu. K dnešnému dňu tím Ferrari vyhral 167 GP F1, získal trinásť Pohárov konštruktérov a rovnaký počet titulov pre jednotlivca. Čo k tomu ešte dodať? Svojrázny Enzo Ferrari zomrel vo veku 90 rokov 14. augusta 1988, no jeho legenda pokračuje ďalej. Podobným pojmom ako je Ferrari pre F1 sa za oceánom stal Roger Penske (nar. 20. 2. 1937). Penske sa vďaka svojmu obchodnému talentu vypracoval z obyčajného obchodného zástupcu až do správnej rady Philip Morris. Vášeň pre autá ho však posunula do autošportu, kde sa postupne dopracoval k vynikajúcemu vlastnému tímu. V rokoch 1974 - 77 si vyskúšal aj pôdu F1, no od roku 1979 (vzniku CART - IndyCar) víťazili jeho autá v tejto sérii a doteraz si najviac víťazstiev pripísali aj na legendárnom ovale v Indianapolis (13 víť.). Po stagnácii CART sa Penske od sezóny 2002 presunul do IRL, kde jeho víťazná séria pokračuje ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Ak poslední dvaja spomínaní sa preslávili viacej ako majitelia svetoznámych tímov, tak ďalšia dvojica dosiahla na absolútny vrchol za volantom. V nedeľu 22. februára totiž svoje okrúhle 55 narodeniny oslávi trojnásobný šampión F1 Niki Lauda a už o dva dni neskôr bude 49-tykrát zapaľovať sviečky na torte aj štvornásobný šampión F1, Alain Prost. Lauda je synkom z dobrej rodiny, ktorá jeho benzínovú vášeň nepodporovala a Niki do F1 vstupoval na dlh. Jeho intelektuálne schopnosti a pracovitosť z neho však zakrátko urobili hviezdu, ktorá v polovici 70-tych rokov vrátila Ferrari na piedestál. A tu treba povedať, že Lauda svojho času znamenal pre F1 to, čo dnes Schumacher. Rakúšan však vedel nielen vyhrávať, ale vedel sa aj predať. Po zisku tretieho titulu riadil vlastnú leteckú spoločnosti, ktorú časom pohltila konkurencia a Laudu zo správnej rady vyšachovala. Niki sa vrátil do F1 ako poradca a neskôr bol chvíľu aj šéfom tímu Jaguar. Keď však vedenie Forda zistilo, že jeho plat je najvyšší v celom koncerne, tak mu dalo kopačky. Koncom roku 2003 teda Lauda opäť kúpil akcie malej leteckej spoločnosti a začína zasa podnikať. V Paddocku ho však aj naďalej uvidíme ako moderátora TV RTL. Nuž a o Laudovi by svoje určite vedel rozprávať aj Alain Prost. "Malý Napoleón" sa už pri vstupe do F1 (1980) predviedol ako mimoriadny talent, no na svoj prvý titul čakal až do roku 1985. Rok predtým ho totiž práve Lauda zdeptal, keď triumfoval iba o mizerný pol bod (Francúz pritom vyhral viacej pretekov). Prost potom v McLarene vytvoril tím snov so Sennom, no ich vzťah poznačili Francúzove intrigánske "prednosti". Po podobných problémoch v tíme Ferrari si dal Prost ročnú prestávku, aby sa v sezóne 1993 vrátil a vyhral štvrtý titul s williamsom. To však bola jeho pretekárska bodka a na scénu sa Alain vrátil už "iba" ako šéf vlastného tímu F1, ktorý zakrátko skrachoval. Dnes Prost pracuje pre nemenovanú francúzsku spoločnosť a kuje plány na návrat do F1. Ale poďme ďalej. Ďalší oslávenec je tiež malý Francúz. Volá sa Jean Todt a určite neuhádnete komu už dvanástu sezónu šéfuje? Chlapík, ktorý sa narodil 25.2.1946 začínal ako spolujazdec v súťažiach rely (jazdil napr. s Hannu Mikkolom) a neskôr sa stal športovým šéfom rely tímu Peugeot Talbot, s ktorým v polovici 80-tych rokov získal dva tituly. Potom Jean Todt ako športový šéf Peugeota žal úspech v silnej skupine "C" a radoval sa zároveň aj zo štyroch triumfov na rely Paríž Dakar. Od roku 1993 ho k sebe pretiahol tím Ferrari a zbytok už dobre poznáte. Mozaiku formulových legiend, ktoré sa narodili vo februári uzatvára americká národná legenda Mario Andretti (28.2.1940). Tento šťúply chlapík síce nikdy nevyhral GP Monte Carla, ale aj tak mal doteraz najbližšie k legendárnemu grand slamu Grahama Hilla. Mario Andretti totiž vyhral 500 Indianapolis, titul majstra sveta F1 a skončil druhý v pretekoch 24 hodín Le Mans (tituly v sérii CART, resp. IndyCar sa sem nerátajú). V súčasnosti je Andretti šéfom vlastného tímu v sérii CART.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predošlých riadkov by sa mohlo zdať, že svojich februárových oslávencov ma iba F1. Samozrejme, že tomu tak nie je. Dopovedzme si, že 5. februára oslavoval 36-te narodeniny dvojnásobný majster sveta v rely, Fín Marcus Gronholm. O desať dní neskôr sfukoval 53 sviečok aj devätnásť násobný víťaz súťaží MS značiek, Fín Markku Alén, ktorý získal FIA cup v roku 1978 a v nasledujúcich desiatich rokoch pridal ešte dve druhé a tri tretie miesta v šampionáte jednotlivcov. Z mladej generácie bude o týždeň oslavovať tridsať rokov aktuálny líder svetového šampionátu WRC, Francúz Sebastien Loeb. Ako sami vidíte, február je teda na majstrov volantu skutočne žičlivý. My sme si dnes spomenuli iba na trinásť najvýznamnejších mien, no ktovie, či už onedlho k ním nepribudnú ďalšie. Možno to bude práve nováčik tímu Jaguar Racing, Rakúšana Christian Klien (7. 2. 1983).

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 504
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 622
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 267
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 688
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 684
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 889
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 834
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 336
  1. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  2. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  3. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  4. Eva Bachletová: Domáce poklady
  5. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  6. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  7. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  8. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 727
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 462
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 661
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 154
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 784
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  2. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  3. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  4. Eva Bachletová: Domáce poklady
  5. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  6. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  7. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  8. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 727
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 462
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 661
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 154
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 784
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu