Ministerstvo od nich nepožaduje právnické vzdelanie.
"V niektorých prípadoch sa hlási aj 25-násobný počet uchádzačov, ako je počet voľných miest," povedal hovorca ministra spravodlivosti Richard Fides. Činnosť úradníkov sa naplno rozbieha od 1. januára a bude ich spolu 82.
Fides vysoký záujem zdôvodňuje práve tým, že hlásiť sa nemusia len právnici. Šancu majú aj iní vysokoškolsky vzdelaní ľudia z humanitných odborov.
Plat úradníkov nie je vysoký, podľa tabuliek dostanú necelých 12-tisíc korún hrubého. "V Bratislave, kde je viac pracovných príležitostí nemôžeme očakávať, že sa budú hlásiť napríklad právnici," hovorí Fides. Medzi úspešnými uchádzačmi je v Bratislave doteraz jeden filozof a dvaja pedagógovia.
O dve voľné miesta na súde Košice - okolie sa uchádzalo až 31 ľudí. Na prešovskom súde bolo 29 záujemcov. V stredu sa skončilo prijímanie prihlášok na súde v Komárne. "Záujem je značný," hovorí hovorca súdu Štefan Nagy. Prihlásilo sa 12 záujemcov, medzi nimi aj právnici. "Domnievam sa, že určitý pozitívny prínos môžu priniesť, ale čo konkrétne to bude, ukáže až prax," povedal Nagy.
Fides hovorí, že zahraničné skúsenosti ukazujú, že právnické vzdelanie nie je dôležité. "Osvedčili sa tam najmä ľudia, ktorí majú humanitné vzdelanie alebo sociálni pracovníci."
Čo budú robiť mediační a probační úradníci
Mediační úradníci sprostredkujú zmier v prípadoch, ktoré by sa mohli vyriešiť aj bez súdneho procesu, keď obeť aj páchateľ so zmierom súhlasia. Môžu to však byť len prípady trestných činov so sadzbou najviac 3 roky alebo nedbanlivostné trestné činy so sadzbou 5 rokov.
Probační úradníci dohliadajú nad podmienečne odsúdenými. Dozerajú na nich na slobode, kontrolujú ich správanie a dohliadajú na prevýchovu. Ak ľudia "v podmienke" neplnia stanovené podmienky, môže sa im trest zmeniť na nepodmienečný.
Zmier urýchlil riešenie sporov
Mediáciu a probáciu skúšali na Slovensku na troch okresných súdoch asi rok. Na súde v Nových Zámkoch s nimi majú podľa mediačnej úradníčky Oľgy Paludovej veľmi dobrú skúsenosť.
Paludová najčastejšie rieši prípady ublíženia na zdraví, vrátane dopravných nehôd, krádeží, podvodov a sprenevier. Poškodení aj páchatelia vítajú, že môžu svoje spory vyriešiť zmierom bez súdu. "Veľmi sa boja hlavného pojednávania," hovorí Paludová. Z 34 prípadov mala 95-percentnú úspešnosť.
Pri dopravných nehodách spolupracujú i s poisťovňou, v ktorej mal vinník poistené auto. "Vedeli sme to veľmi promptne riešiť - poškodená dostala peniaze veľmi rýchlo," opisuje konkrétny prípad Paludová. Obeť okrem toho dostala 10-tisíc korún ako zadosťučinenie od vinníčky nehody.
Pri krádežiach sa dohody o zmiery líšia. V jednom prípade páchateľ zo slabšej sociálnej skupiny spôsobil škodu za 100-tisíc korún. "Obeť videla, že od neho tie peniaze nedostane a chcela, aby bol aspoň nejako potrestaný, tak sa dohodli na piatich tisícoch," spomína mediátorka. Stalo sa už aj to, že obeť nechcela nič.
Každý zmier musí schváliť sudca alebo prokurátor. Zatiaľ do dohody oboch strán nijako nezasahovali. "Sú spokojní, že došlo k dohode, zákon ani viac nechce," vyhlásila Paludová.
Pri dohľade nad podmienečne odsúdenými riešila najmä trestné činy zanedbania povinnej výživy. Väčšinou sa starala o nezamestnaných ľudí, ktorých musela preorientovať na iný spôsob života. Cez úrad práce sa im snažila zohnať zamestnanie a dozerala na to, aby riadne platili výživné. "Keď vidím, že niekto nemá záujem spolupracovať, vrátim vec sudcovi a ten premení podmienečný trest na nepodmienečný."
Vyšší súdni úradníci začínajú prinášať efekt
BRATISLAVA - Popri konkurzoch na obsadenie miest probačných a mediačných úradníkov sa vyberajú i ľudia do funkcií vyšších súdnych úradníkov. Ich úlohou je odbremeniť sudcov od menej náročných administratívnych činností, ktoré zdržujú pri rozhodovaní.
Aj o tieto miesta je podľa ministerstva spravodlivosti značný záujem. "Motivujúcim faktorom je, že sa po určitej dobe pôsobenia na súde a po získaní praxe môžu stať sudcami," tvrdí hovorca Richard Fides.
Stavovská organizácia Združenie sudcov Slovenska medzi svojimi členmi pred niekoľkými mesiacmi urobila prieskum. Sudcovia sa vtedy sťažovali, že úradníci im nepomáhajú a nie sú veľkým prínosom. Niektorí tvrdia, že sa to mení. "Zatiaľ sme stále v počiatočnom štádiu, ale už teraz sa sudcovia vyjadrujú jednoznačne pochvalne," povedal Štefan Nagy, hovorca Okresného súdu v Komárne.
Vyšší súdni úradníci musia mať právnické vzdelanie. Väčšina z nich sú absolventi niektorej z právnických fakúlt. "Musia sa prispôsobiť. O konkrétnom osohu pre sudcu možno hovoriť až v ďalšom štádiu," hovorí Nagy.
Jeden z takýchto úradníkov v Komárne pôsobí už rok. "Po niekoľkých mesiacoh to už rozhodne prináša výsledok," povedal spokojne hovorca súdu. Na súde majú zatiaľ 5 úradníkov, v priebehu roka by mali pribudnúť ešte štyria. Ministerstvo údajne sľúbilo, že na každého z 13 sudcov súdu v budúcnosti pripadne jeden vyšší súdny úradník.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.