biometrické údaje, medzi ktoré patrí digitálna fotografia tváre, odtlačok prstov a snímka očnej rohovky. Slovensko bude okrem brania odtlačkov ešte fotografovať tvár. Fotografia rohovky sa bude robiť neskôr.
"Biometrické údaje majú takú vlastnosť, že ich nemožno falšovať, čiže nemožno oddeliť cestovný doklad od jeho nositeľa, a to je z bezpečnostného hľadiska kľúčové," povedal včera v Bruseli minister vnútra Vladimír Palko.
"Robí sa to na poslednú chvíľu, od novembra bude skúšobná prevádzka, ale od januára 2005 už budeme musieť začať vydávať nové pasy s biometrickými údajmi," povedala Zuzana Kmeťová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Od 1. mája začne na Slovensku fungovať Národné personalizačné centrum, kde sa budú na špeciálnych zariadeniach vyrábať občianske preukazy, pasy a aj vodičské preukazy. Biometrické údaje budú musieť časom obsahovať aj víza a žiadosti o trvalý pobyt na území Slovenska.
Podobné opatrenia sa robia vo všetkých štátoch Európskej únie. Už dnes sa však vie, že biometrické údaje sa nestihnú v dokladoch objaviť do začiatku októbra, ako to žiadajú Spojené štáty. Washington hrozí, že bude žiadať víza aj od tých krajín únie, ktoré majú dnes s USA bezvízový styk.
Bruselské zdroje však očakávajú, že sami Američania tento termín nestihnú. V máji pocestuje do Washingtonu európsky komisár Antonio Vitorino, aby Američanov presvedčil o posunutí termínu.
Odtlačky prstov zatiaľ občanom Slovenska berie pri žiadosti o víza iba americká ambasáda.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.