zrelú manželskú lásku. Zaľúbení väčšinou končia rozvodom alebo v chladnom súžití manželov cudzincov" - hovorí český odborník na partnerské a manželské vzťahy MUDr. Miroslav Plzák.
Podľa neho najbližšie ponorkovej chorobe bývajú páry, ktoré sú spolu v práci, doma i vo voľnom čase. Predstava, že všetko napraví dovolenka na pustom ostrove, kde zostanú mesiac úplne sami, je úplne scestná. Je takmer isté, že si pôjdu na nervy, že budú hovoriť alebo mlčať, a to aj keby slnko opaľovalo alebo stromy ponúkali tieň a more by bolo blankytne modré. Aká je obrana proti pobytu v ponorke?
Ak už spolu musia partneri pracovať a žiť, mohli by si dať rozchod aspoň vo voľnom čase, ak ho vôbec nejaký majú. Vzájomná neznášanlivosť sa roztopí ako sneh a odrazu sa majú o čom rozprávať. Je to úplný opak rozhovorov počas "ponoru" - stačí aj lyžica zabudnutá v kuchynskom dreze. On jej vyčíta, že je neporiadna, ona jemu, že je lenivý.
Okrem párov sa do ponorky dostávajú ľudia kdekoľvek, kde sú dlhodobo a nepriedušne pri sebe - športovci, zamestnanci na malých pracoviskách, členovia expedícií. Pre nás je nepredstaviteľné, že v Amerike v niektorých firmách sa ľudia môžu spolu rozprávať len o práci "ináč by mohli o ňu aj prísť. To je druhá krajnosť, možno že u nás by sme z toho mali ešte väčšiu ponorku.
Ako teda prežiť manželstvo, pobyt medzi kolegami a všade inde? Jedinou cestou je znalosť párového aj ľudského dorozumievania. A vedomie, že ponorky plávajú len s posádkou, ktorá dobrovoľne nastúpi.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.