spochybňovanie jeho pozície, okrem iných aj zo strany ministra zahraničných vecí ČR Cyrila Svobodu. Dôvodom Kužvartovho rozhodnutia môže byť aj to, že české ministerstvo zahraničných vecí mu údajne nevytvára vhodné podmienky pre výkon funkcie. Kužvartovi vraj vadí, že jeho služobné cesty do Bruselu podliehajú schvaľovaniu ministerstvom.
Minister Cyril Svoboda (KDU-ČSL) opakovane odmietol kritiku Miloša Kužvarta, že podkopáva jeho pozíciu.
Svoboda ešte krátko pred oznámením Kužvarta, že rezignuje, uviedol, že Miloš Kužvart je kandidátom vlády a stane sa európskym komisárom. "Z našej strany žiaden rozpor nie je, pretože všetko, čo je potrebné pre pána Kužvarta robiť, robíme. Má u nás uzavretú zmluvu, alebo dnes ju podpisuje, zaistili sme platenie leteniek jemu a jeho asistentovi, vyčlenili sme pracovníkov, ktorí sú mu k dispozícii, tiež mu zariaďujeme v Bruseli byt. Robíme všetko, čo je potrebné," uviedol Svoboda na otázku, aké sú medzi ním, respektíve ministerstvom zahraničných vecí, a Milošom Kužvartom rozpory.
Vláda premiéra Vladimíra Špidlu schválila Kužvarta ako oficiálneho kandidáta napriek nesúhlasu nielen opozície, ale aj dvoch koaličných partnerov, Únie slobody a KDU-ČSL.
Európska komisia ľutuje, ale rešpektuje včerajšie
rozhodnutie Miloša Kužvarta vzdať sa kandidatúry. Predseda EK Romano Prodi teraz očakáva, že Praha urýchlene vymenuje jeho nástupcu. „Miloš Kužvart informoval komisiu o svojom rozhodnutí. Je to poľutovaniahodné, ale rešpektujeme ho," povedal hlavný hovorca EK Reijo Kemppinen. Doplnil, že Prodi bude v najbližších dňoch konzultovať vzniknutú situáciu s českým premiérom Vladimírom Špidlom. „Predseda EK očakáva, že alternatívny návrh na komisára dostane čo najskôr," uviedol Kemppinen.
* * *
V kuloároch Poslaneckej snemovne sa včera objavili špekulácie, že bezprostredne po tom, ako Kužvart na predpoludňajšej schôdzke v priestoroch klubu ČSSD pohrozil, že rezignuje z postu, došlo ku kolapsu premiéra Špidlu. Premiér chcel reagovať, ale náhle stratil vedomie. Kužvart to neskôr nekomentoval, ale najmenej dvaja poslanci ČSSD to potvrdili. Dôvodom Kužvartovej hrozby malo byť, že české ministerstvo zahraničných vecí mu údajne nevytvára vhodné podmienky pre výkon funkcie. Kužvartovi vraj vadí, že jeho služobné cesty do Bruselu podliehajú schvaľovaniu ministerstvom.
Zdravotný stav Vladimíra Špidlu si nevyžiadal hospitalizáciu. Po asi dvoch hodinách pobytu v nemocnici ho prepustili. Na základe rady lekárov premiér tri dni strávi doma. Do pondelka už zrušil plánovaný program. Informovala o tom hovorkyňa českej vlády Anna Veverková. Podrobnosti o zdravotnej indispozícii premiéra a predsedu vládnej sociálnej demokracie nie sú známe, podľa poslancov je to však pravdepodobne dôsledok prepracovania. "Môžeme konštatovať, že nešlo o nič vážne," uviedol hovorca pražskej záchrannej služby Marek Uhlíř a odmietol kritiku, že sanitke trvala cesta do parlamentu k pacientovi príliš dlho.
K Poslaneckej snemovni dorazilo prvé z dvoch vozidiel záchrannej služby o 9.07 h, teda päť minút po zavolaní. O ďalších päť minút už pri premiérovi bola aj lekárka záchrannej služby.
Špidlova náhla indispozícia poslancov prekvapila, pretože predseda vlády je povestný zdravou životosprávou a kladným vzťahom k športu. V posledných týždňoch a dňoch však pravdepodobne precenil svoje sily: minulý víkend potlačil rebéliou v poslaneckom klube svojej strany, verejne kritizoval Holandsko pre jeho ochranárske opatrenia proti zamestnancom z Česka, dva dni bol na návšteve Nemecka a vo štvrtok sa v Poslaneckej snemovni tvrdo stretol s opozičnou ODS, a dokonca porušil nepísané prímerie s prezidentom Václavom Klausom. Špidla obvinil bývalého premiéra a predsedu ODS Václava Klausa z toho, že ekonomické problémy zavinené jeho vládou v roku 1996 sú príčinou dnešnej vysokej nezamestnanosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.