zistení Občianskeho združenia (OZ) OSA (ochrana spotrebiteľa, agentúra) v Žiline obchodníci zákazníkom často tvrdia, že koža prirodzene prepúšťa vodu a ak je zvršok k podošve prišitý, prenikaniu vody do topánok sa nedá zabrániť. Podľa Jozefa Krošláka zo skúšobne obuvi Vipotest v Partizánskom je takéto tvrdenie obchodníkov zavádzajúce. "Pre výrobcu by nemal byť problém dosiahnuť vodeodolnosť obuvi za predpokladu, že používa kvalitné materiály a odskúšanú technológiu na dosiahnutie kvalitného spoja medzi zvrškom a podošvou, aj keď je obuv šitá," vysvetlil Krošlák.
OZ OSA upozorňuje spotrebiteľov, že v predajniach obuvi Baťa dokonca odporúčajú zákazníkovi hneď pri kúpe nových topánok impregnačné prostriedky na ošetrenie obuvi proti premokaniu. Podľa ich slov môže byť nová obuv nepremokavá iba po ošetrení impregnačným prostriedkom. Na pokladničnom bloku alebo na priloženom letáku je poznámka, že zákazník bol o tejto vlastnosti koženého materiálu poučený, a teda stráca nárok na reklamáciu z dôvodu priepustnosti vody. Lenka Palušová z OZ OSA zdôrazňuje, že v takomto prípade ide o zavádzania spotrebiteľov, pretože nová obuv musí byť 2-3 mesiace vodeodolná aj bez impregnácie. Ak obuv premoká, kupujúci má právo na reklamáciu. "Pri drahšej, a tým aj kvalitnejšej obuvi by mal výrobca garantovať vodeodolnosť, aj keď sa pohybujete v mokrom prostredí celý deň," uzavrela Palušová.
Ochrana spotrebiteľa, agentúra v spolupráci so spoločnosťou Vipotest uskutočnila testovanie celoročnej vychádzkovej obuvi, keď sa zamerala najmä na schopnosť odolávať vode a stálofarebnosť obuvi. Zo šiestich druhov testovanej obuvi uspela len pánska celoročná vychádzková obuv od Imbizu v Spišskej Novej Vsi. Pri dvoch druhoch dámskej vychádzkovej obuvi (Lamei, Minghan shoes z Číny a Emoziony z Poľska) nesedeli materiálové označenia na piktogramoch so skutočnosťou. Ide o závažné zavádzanie spotrebiteľa, o ktorom bola informovaná Slovenská obchodná inšpekcia. Pri oboch testovaných vlastnostiach taktiež neuspeli, pánska celoročná obuv od slovenského Riekeru a dámska zimná vychádzková obuv zn. Baťa, a.s., Slovensko.
Vipotest vypracoval zoznam reklamovaných chýb, ktoré sú definované ako nebezpečenstvo ohrozujúce život. Okrem obsahu nadlimitnej koncentrácie škodlivých látok sú to aj nasledujúce chyby:
-prasknutie monolitnej podošvy v oblasti podpätku,
-prasknutý alebo nedostatočne pripevnený podpätok,
-nedostatočne pripevnený pätník,
-nedostatočná pevnosť súčasti obuvi (napr. pásik zvrchu zaisťujúci bezpečné uchytenie nohy v topánke),
-nedostatočná súdržnosť zvršku s podošvou.
Reklamácie na tieto nedostatky by predávajúci mal evidovať ako reklamácie týkajúce sa bezpečnosti a upovedomiť o nich výrobcu. (TASR+OSA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.