známeho kúpeľného mesta, za rok sa však nevedeli dohodnúť.
Trokan pred troma týždňami abdikoval z funkcie primátora a obe strany hovoria o možnosti trestných oznámení. Poslanec zastupiteľstva Peter Strieška: "Forma, akou Trokan ohlásil odstúpenie a urážka poslancov sú úmerné jeho povahe." Trokan: "Budem sa domáhať ochrany svojej osobnosti trestnoprávne aj občianskoprávne."
Trokan tvrdí, že dôkazy na to už má. Strieška nám povedal: "Mesto je jednoznačne vytunelované. Nie je tam ani koruna. Je za to zodpovedný Trokan - tým, že nezvládol riadenie, systém, ktorý zvolil, nebol adekvátny."
Trokan to odmieta. Hovorí, že problémy vznikali preto, že ho poslanci zastupiteľstva Trenčianskych Teplíc neakceptovali: "Mal som 6 protikandidátov a väčšina z nich sa ocitla na poslaneckých miestach zastupiteľstva."
Zo štyroch oslovených poslancov s ním súhlasí Milan Látal: "Niektorým poslancom ide o osobný prospech na úkor mesta." Poslanec Vladimír Čmelko: "Sľuby a volebný program mal dobré, horšie to bolo s ich plnením."
Problém je zrejme niekde uprostred. Čmelko priznal: "Spolupráca nebola taká, akú som si predstavoval - naše mesto nedostalo od štátu nič." V pozadí teda môžu byť úvahy o tom, že nebyť primátora, ktorý bol bývalým obhajcom Ivana Lexu, dostalo by mesto za vládnutia SDKÚ, SMK, KDH a ANO viac?
V Trenčíne, ktorý bol dlho baštou HZDS, to občania mesta vyriešili tak, že krátko po parlamentných voľbách v decembri 2002 zvolili za primátora kandidáta najsilnejšej vládnej strany, SDKÚ.
MT: Trokana DS vylúčila kvôli Lexovi
Juraj Trokan začínal profesionálnu dráhu ako čakateľ pre vyšetrovanie na mestskej prokuratúre. Už počas štúdia sa politicky angažoval - mimo KSČ. "Cez
študentské hnutie. Bol som v koordinačnom centre."
Vstup do komunistickej strany ho nelákal - jeho otec bol ministrom vlády v časoch šéfovania strane Alexandrom Dubčekom, po udalostiach v roku 1968 ho z KSČ vylúčili a zakázali mu prednášať.
Trokan vstúpil do Strany slovenskej obrody, tam ho zastihla revolúcia, stranu potom zastupoval pri zostavovaní vlády národného porozumenia. Bol zakladajúcim členom Demokratickej strany, odkiaľ ho v roku 1999 po jeho súhlase s obhajobou Ivana Lexu vylúčili.
Predstavitelia strany argumentovali aj jeho záznamom v ŠtB. Je tam uvedený pod krycími menami Jaro a Čakateľ. "Mal som blízko k bezpečnostným štruktúram bývalého režimu z hľadiska ich práce," hovorí právnik a vysvetľuje, že hovorí o období, keď viedol revoltujúce aktivity študentov.
Pešiaci ŠtB ho lanárili v krčme, ponúkali mu prácu politického utečenca - Trokan mal v Amerike starých rodičov. Ponuku krátko uvažoval, potom však odmietol. "Našli si ma ešte raz." Na vojne bol kuriérom kontrarozviedky. "Nikdy som ale nič nepodpísal, hoci som jeden čas zvažoval."
Ponuku, aby zobral obhajobu Ivana Lexu, zvažoval tiež - no nie dlho: "Povedal som si podmienky a tie som dostal." Išlo najmä o finančné ohodnotenie. Lexovci mu ponúkli sumu so šiestimi alebo so siedmimi nulami? "Toto nepotrebujem zverejňovať."
Na svoje majetkové pomery sa Trokan nesťažuje: "Boli veľmi dobré už pred prácou pre Lexu. Od roku 1991 presahujú každý rok šesťciferné číslo." Po demisii z postu primátora chce opäť pracovať ako advokát. Na to, či bude zastupovať aj Lexu, reaguje: "Ponuka neprišla."
(jm/dam)
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.