rok 2003 premárnila, pretože riešila rómsky problém veľmi pomalým tempom a skutočné zmeny v rómskych osadách sa neuskutočnili. Uvádza sa to v stanovisku RRS, ktoré poskytol predseda rady František Guľáš. Doplnil tiež, že rómsky problém je podľa neho problémom všetkých občanov SR. RRS vo svojom stanovisku tiež vyzýva vládu SR k 14 krokom, ktoré by podľa nich mali pomôcť pri riešení problému. Na vládu sa chcú obrátiť otvoreným listom. Vláda by napríklad mala prehodnotiť prácu vicepremiéra Csákyho či odvolať splnomocnenkyňu Orgovánovú a nahradiť ju novým človekom s kompetenciami na úrovni ministra.
Medzi požiadavkami je aj úloha nahromadiť jednu miliardu korún z eurofondov a daní slovenských daňových poplatníkov. Z nich by sa mali financovať projekty pre zlepšenie situácie rómskej komunity. Požadujú tiež zavedenie pozitívnej diskriminácie pri zamestnávaní Rómov v štátnych firmách formou povinných kvót. Mal by sa zriadiť Rómsky úrad v Košiciach, ktorý zamestná 500 ich sociálnych pracovníkov, ďalších 500 zdravotných sestier ale aj 500 - 2 000 rómskych asistentov v školách. Chcú tiež povinnú predškolskú dochádzku päťročných rómskych detí a vojenské kuchyne aspoň na jeden mesiac do rómskych osád. Tie by mali poskytovať jedno teplé jedlo denne hlavne deťom.
Rómska občianska iniciatíva (ROI) SR vyzýva Rómov, aby prestali s krádežami a rabovaním obchodov. Zároveň sa dištancuje od predstaviteľov rómskych strán, ktorí podporujú nezákonné aktivity a vyzývajú Rómov k občianskej neposlušnosti. "Citlivo sledujeme tieto udalosti na Slovensku," uviedol včera Radoslav Ščuka poverený vedením strany. Podľa neho ROI je presvedčená, že rómsky sociálny problém je nevyhnutné riešiť právnymi prostriedkami, pretože "deštrukčné konanie len dáva príležitosť na represiu zo strany majority a štátnych orgánov voči Rómom a stupňuje napätie v spoločnosti". Na druhej strane sa ROI domnieva, že príčinou konania je politika súčasnej vlády a "neúnosná akcelerácia reforiem".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.