študenta k svojim povinnostiam pomôže odhaliť napríklad jeho školský zošit.
Ak je zošit starostlivo obalený s doslovnými poznámkami a ešte aj farba nadpisov a veľkosť písma sa vždy zhodujú, ide jednoznačne o žiaka bifľoša. Je to typ človeka, ktorý sa chce páčiť hlavne svojim nadriadeným. A keďže nie je až taký inteligentný, musí si to kompenzovať aspoň perfektnými pomôckami a poznámkami. Je veľmi snaživý, častokrát až zbytočne.
Neobalený zošit len s tými najdôležitejšími poznámkami, napísanými systémom, ktorému rozumie len sám pisateľ, svedčí o žiakovi, ktorý zhruba vie, čo chce. Zaoberá sa len tým podstatným, učebnú látku ma predovšetkým v hlave a čo je hlavné učí sa mu rýchlejšie a ľahšie.
Existujú však aj 'študenti', u ktorých je radosť vôbec nájsť nejaký zošit a poznámky v ňom majú len ak nad nimi náhodou stál učiteľ a nútil ich písať si. Takýchto škola nezaujíma, lebo ju považujú len za stratu času. Svoju budúcnosť majú už dávno naplánovanú a učebná látka sa im v kariére vidí celkom zbytočná.
Opýtali sme sa aj učiteľov, ako oni vidia vzťah "žiak a jeho zošit". Zo siedmich opýtaných len dvaja presadzovali názor, že zošit je skutočnou vizitkou žiaka odrážajúci jeho prístup k predmetu, a teda si ho všímajú aj pri odpovedi. Dvaja sa vyjadrili, že zošit je síce veľmi dobrou pomôckou pre žiaka, ale ak ho nemá, je to jeho problém a oni ho za to nebudú trestať zhoršenou známkou. A až traja učitelia nám odpovedali, že im je v podstate jedno, či žiak má alebo nemá zošit. Hlavné je, aby učivo dobre vedel.
Tak čo, milí študenti? Už viete na čom ste? Ak to s vašimi zošitmi nevidíte príliš ružovo, nezúfajte. Veď vidíte, že existujú aj dosť benevolentní učitelia...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.