problému nadprodukcie ocele došlo v posledných dňoch k výraznému posunu. Európska komisia je ochotná súhlasiť s prekročením výrobnej kvóty v roku 2003 a pittsburské vedenie U. S. Steel zas akceptovalo podmienku, že strpí zníženie daňovej úľavy, ktorá je dohodnutá na 500 miliónov dolárov, a zároveň priamo uhradí do štátneho rozpočtu určitú vyrovnávaciu sumu. Hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača na našu otázku, či môže potvrdiť Csákyho slová, odpovedal stroho: "Nebudeme to komentovať, to isté očakávame aj od iných."
Spor medzi Európskou komisiou a americkým investorom, v ktorom sa ako partner komisie ocitla slovenská vláda, sa krúti okolo otázky, kedy majú výrobné limity platiť. U. S. Steel číta príslušné ustanovenie prístupovej zmluvy tak, že rovnako ako v prípade kvót na predaj, aj produkčné kvóty majú byť účinné až od vstupu Slovenska do EÚ. Inak vníma otázku Európska komisia - podľa nej sú výrobné kvóty platné už pred rozšírením únie. Problém je v tom, že otázka účinnosti kvót nie je zmluvne jednoznačne upravená, čo pripúšťa aj vicepremiér Csáky.
Ako minulý týždeň povedal pre SME prezident U. S. Steel Košice Christopher Navetta, vláda v minulosti opakovane ubezpečovala spoločnosť, že nepísaná dohoda slovenských vyjednávačov a vyjednávačov Európskej komisie bola taká, že výrobné limity tiež začnú platiť až po rozšírení únie. "Tejto vete dodnes nerozumiem," komentuje obranu oceliarní Csáky.
Na otázku, prečo Európska komisia odstúpila od tejto nepísanej dohody, bratislavský úrad delegácie Európskej komisie, zastúpený veľvyslancom Ericom van der Lindenom, doteraz neodpovedal.
Podľa pozorovateľov sú v pozadí sporu európski výrobcovia ocele, ako aj napäté obchodné vzťahy medzi EÚ a USA.
Autor: iš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.