výsledky?
"Môžem povedať, že došlo k značne pozitívnemu posunu. Pittsburské vedenie U. S. Steel akceptovalo tie podmienky, ktoré som dohodol 12. januára s troma komisármi Európskej komisie (EK). Moja misia sa v tejto otázke teda končí," povedal Csáky.
Aký je obsah dohody?
"EK prijme rozhodnutie, ktorým odsúhlasí nadprodukciu ocele výmenou za priamu a nepriamu kompenzáciu zo strany U. S. Steel. V priamej pôjde o určitú sumu, ktorú oceliareň zaplatí do štátneho rozpočtu. V nepriamej o kompenzáciu formou zníženia daňovej úľavy. Rozhodujúca na výpočet kompenzácií je tá časť zisku, ktorý U. S. Steel získal v dôsledku nadprodukcie v roku 2003. Teraz sa rokuje len o technickej stránke, čo už je kompetencia ministerstva financií. O detailoch nechcem hovoriť, ale podľa mňa je to férové riešenie."
V praxi sa ukázalo, že príslušné ustanovenia prístupovej zmluvy, upravujúce limity na výrobu a predaj ocele, si inak vysvetľoval U. S. Steel a inak EK? Vy ich pokladáte za jednoznačné?
"Ten text je nejednoznačný, je kritizovateľný. Je to zodpovednosť nielen našich vyjednávačov, ale aj vyjednávačov Európskej komisie. Svoju argumentáciu som na tom zakladal od začiatku. Mojou filozofiou však nebolo hľadať vinníkov, tí by sa hľadali, ak by nedošlo k dohode. Rozhodujúcim momentom, znamenajúcim, že môžme mať problém s nadprodukciou plechov, pre mňa nebolo vyhlásenie EK, ale stanoviská Protimonopolného úradu a Úradu pre štátnu pomoc. Podľa nich je komisia v práve."
Tieto úrady dospeli k záveru, že kvóty na výrobu - na rozdiel od kvót na predaj - platia už pred vstupom Slovenska do únie?
"Áno."
U.S. Steel sa však bráni tým, že slovenská vláda opakovane spoločnosť ubezpečovala, že ústne dohody s komisiou sú také, že limity na výrobu sú účinné až od vstupu.
"Tejto vete stále nerozumiem."
V prípade, že U. S. Steel zaplatí kompenzácie, neobávate sa možnosti, že zníži svoje záväzky voči vláde - napríklad v zamestnanosti?
"Pre vládu bolo od začiatku neprijateľné, aby americký investor v oceliarňach znížil zamestnanosť. Z toho dôvodu sme presadili, aby EK akceptovala nadprodukciu. Boli aj také úvahy, že síce nebude nadprodukcia, ale že v novembri sa zastaví výroba a ľudia sa pošlú na nútenú dovolenku."
Autor: iš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.