členských krajín, vrátane Slovenska, na pracovný trh. Povedal to včera v Bruseli jeho hovorca. Prodi je znepokojený na základe toho, čo číta v novinách a čo sa deje na verejnosti, komisia totiž zatiaľ nemá oficiálne a podrobné informácie o chystaných opatreniach od všetkých členských štátov EÚ.
„Zatiaľ to nemôžeme plne politicky posúdiť, ale náš dlhodobý postoj je, že imigrácia ako taká je dobrá," uviedol hovorca Reijo Kemppinen. „Sledujeme situáciu a budeme musieť overiť, či sú všetky tieto opatrenia v súlade s právom EÚ," povedal hovorca.
EK tak reagovala na pondelkové rozhodnutie Veľkej Británie otvoriť síce trh práce občanom nových krajín únie, ale žiadať ich registráciu a na dva roky im neumožniť čerpanie sociálnych dávok. Sprísnenie sociálneho systému voči novým členom v pondelok naznačilo aj Írsko.
Hovorkyňa EK Antonia Mochanová nechcela komentovať, či sú takéto opatrenia v súlade s právom EÚ, pretože zatiaľ nepozná podrobnosti a príslušné právne nariadenia. „Môžem len zopakovať, že v zmluve o EÚ je zákaz diskriminácie na základe národnosti," uviedla Mochanová. Inými slovami to znamená, že v prístupe k sociálnym dávkam, kde žiadne prechodné obdobie prístupová zmluva neobsahuje (prechodné obdobie sa týka len prístupu na trh práce), nemôže napríklad Británia zaobchádzať s občanmi jednej krajiny inak ako s občanmi inej. Neoficiálne zdroje EK pripúšťajú, že opatrenie Londýna môže byť v rozpore s právom EÚ.
Podrobné informácie o opatreniach na obmedzenie prístupu nových obyvateľov EÚ na pracovný trh poslalo komisii zatiaľ iba Dánsko, informácie bez potrebných detailov Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Británia a Írsko. Členské štáty nemajú povinnosť informovať komisiu, počas prvých dvoch rokov po rozšírení môžu uplatňovať národný systém.
Autor: km
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.