viaceré britské denníky po tom, ako sa prokuratúra rozhodla stiahnuť žalobu o porušení štátneho tajomstva proti Gunovej pre nedostatok dôkazov. Gunová poslala vlani v marci britským novinám tajný e
"Prípad špiónky vrhá nové pochybnosti na legálnosť vojny proti Iraku," domnieva sa Guardian, ktorý vraj zistil, že kľúčová časť pripravovanej obhajoby Gunovej obsahovala nové dôkazy o tom, že legálnosť vojny spochybňovalo aj britské ministerstvo zahraničných vecí.
Podľa Independentu, ktorý viedol dôslednú kampaň proti vojne, kolaps procesu svedčí o tom, že vláda má čo zakrývať a že dôvody, ktoré viedli k invázii zostávajú i naďalej "oficiálnym tajomstvom".
Noviny Times poznamenávajú, že po stiahnutí žaloby na údajnú udavačku z odpočúvacej centrály sa celý špionážny svet ocitol v zmätku a celý prípad vyvoláva obavy z americkej odvety. Podľa odborníkov tiež spochybňuje vymáhateľnosť ochrany štátneho tajomstva.
"Od začiatku 90. rokov má Británia zvláštnu dohodu s Americkou národnou bezpečnostnou agentúrou a platí USA za využívanie siete špionážnych satelitov, ktoré dokážu odpočúvať konkrétne zamerané ciele. Túto dohodu obe krajiny uzavreli po tom, ako sa vláda Margaret Thatcherovej zriekla v roku 1989 vlastného programu špionážnych satelitov," dodáva na vysvetlenie denník Times.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.