Samko Tále
Kniha o cintoríne
Vydavateľ: L. C. A.
Kníhkupectvo Artforum
Pavel Vilikovský toto dielko vystihol slovami: Čarovne komická kniha a kto chce môže ju takto celú prečítať. Môže sa kochať bohatstvom výborne vymyslených či odpozorovaných psychologických detailov, výstižnými a svojskými postrehmi i charakteristikami postáv, a vôbec pestrým hmýrením malého mesta. Príbehy, ktoré Samko k jednotlivým ľudkom pripája, vytvárajú akúsi švejkovskú orálnu históriu našich čias. Prvá a druhá Kniha o cintoríne naznačuje, že na Slovensku to s dobrým písaním nie je až také zlé.
Tomáš Janovic
Nikoho nezabije
Vydavateľ L. C. A.
Kníhkupectvo Artforum
Čo strana to perla, možno charakterizovať túto knižočku humoristu, básnika Tomáša Janovica s humornými kresbami Dušana Polakoviča.
Názov knihy si vypožičal z výroku Jiřího Suchého: Trochu poezie nikoho nezabije a v tomto duchu napísal viac ako sto aforizmov, ktoré zrkadlia našu realitu s neobyčajným nadhľadom a humorom. Ako povedal Kornel Földvári: "Janovicove originálne miniatúry iskria ako diamant. Nie vďaka chladnokrvnej virtuozite, svetlo sa tu láme cez cudne utajenú slzu."
Kornel Földvári
Príbehy z naftalínu
Humoresky 1963 - 1977
Vydavateľ L. C. A.
Kníhkupectvo Artforum
Podľa časopisu RAK je Kornel Földvári "najpopulárnejší neznámy autor". Pod jedným dôveryhodne znejúcim menom vydal Haškovou Lipnicou ocenený súbor humoresiek Netypické príbehy (1963), pod iným po rokoch malú monografiu o Dušanovi Polakovičovi (1987) a pod vlastným menom debutoval až v roku 1999 knihou O stručnosti.
K jeho záľubám patrí publikovanie doslovov počnúc Bretom Hartom cez Karla Maya až po Agathu Christie a Raymonda Chandlera (ale aj Marka Twaina, Michaila Zoščenka, Karla Čapka a Lasicu so Satinským) nehovoriac už o prekladaní, najmä z nemčiny (Zweig, Werfel, Enzensberger) a o množstve časopiseckých príspevkov.
No ešte predtým ho stihli (žiaľ, pod vlastným menom) vyhodiť z vysokej, a kým narukoval na jednu zo šácht kladnianskeho revíru, "zrastal s robotníckou triedou" v Preme Stará Turá. Po návrate do civilu bol trinásť rokov redaktorom Kultúrneho života, resp. Mladej tvorby a po príchode bratských tankov vďaka úspešnému lobovaniu Milana Lasicu rok a kúsok riaditeľom Divadla na korze. Nasledujúcich dvadsať rokov normalizácie prečkal bez možnosti písať i prekladať; živil sa ako obchodná referentka, aby sa nakoniec vynoril ako starecky ufrflaný námestník ministra kultúry. V súčasnosti si užíva zaslúžený odpočinok a balamúti svojho vydavateľa, že pre neho chystá na vydanie ešte mnoho mnoho kníh.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.