po napadnutí Etiópie. Rozkázal im to vodca Benito Mussolini, ktorý monument pokladal za dôkaz svojej dobyvateľskej moci.
Dnes už je jasné, že kus etiópskej histórie sa vráti domov. Hoci sa zatiaľ presne nevie, kedy a predovšetkým ako. Granitový obelisk patrí k najväčším na svete - týči sa do výšky 24 metrov a váži 170 ton. Do lietadla sa teda obrovské dielo nezmestí.
Mussolini ho dal previezť do Talianska loďou, Etiópia však už nemá priamy prístup k moru. Riešenie sa však našlo, rozrezali ho na tri časti. No aj tie jednotlivo sú schopné odviezť len dve lietadlá na svete - americký Lockheed C5-A Galaxy a ruský Antonov An-124. Keďže ich talianska strana momentálne k dispozícii nemá, k prevozu zatiaľ nedošlo a dokonale zabalený obelisk leží v skladoch rímskeho letiska.
Etiópia by už o obelisk nemala prísť, predstavitelia krajiny sú však stále opatrní. Taliansko im to totiž sľúbilo už v mierovej zmluve po skončení druhej svetovej vojny, svoje slovo však nedodržalo. Neskôr sa obe strany dohodli ešte dvakrát, no obrovský stĺp stále ostával na rímskom námestí.
Až pred dvoma rokmi napokon taliansky premiér Silvio Berlusconi súhlasil s jeho prevozom do Afriky. A to aj napriek odporu mnohých politických i historických kruhov, ktoré tvrdili, že obelisk sa „po toľkých desaťročiach už stal talianskym občanom".
BBC pripomína, že Berlusconi tým chcel ukázať dobrý príklad ďalším krajinám, ktoré stále majú vo svojich depozitoch ukradnuté umelecké diela. A nemalé množstvo pritom pochádza aj z Apeninského polostrova.
Ide o 1700 rokov starú pamiatku, ktorú vztýčili v osade Axum na znak prijatia kresťanstva vo štvrtom storočí nášho letopočtu. Etiópia preto plánuje na deň návratu národné oslavy.
Autor: mam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.