zažiť oprávnený pocit lokálpatriotickej radosti, pretože košické dopravné podniky sú najstaršie v celom našom štáte.
Prevádzka na prvej konskej linke sa začala na jeseň 14. novembra 1891. Trať viedla od železničnej stanice k dnešnému Námestiu osloboditeľov, ďalej po terajšej Hlavnej ulici a Komenského až k Cisárskej polepšovni (súčasnej Univerzite veterinárneho lekárstva). Čoskoro bola predĺžená až po Čermeľ. Týchto 5 kilometrov vybudovali za 6 mesiacov a bez akýchkoľvek mechanizmov. Žiadne mechanizmy sa ani neskôr nevyskytovali za prevádzky na koľajniciach, iba kone, vagóny a konské stolice (nie na sedenie). Už o rok sa "stolicový" problém čiastočne vyriešil, lebo sa začala využívať i parná doprava a od r. 1913 už aj elektrická, čiže skutočné električky. Tie, aby boli rentabilnejšie, prevážali nielen ľudí, ale aj náklady pre továrne či obchody, a to na čoraz viac miest a aj v noci (až do r. 1964).
Električkou by ste sa za 1. československej republiky boli dostali aj na Aničku, do Ťahanoviec, k cintorínu a bol vybudovaný aj osvedčený vnútorný mestský okruh (stanica Nám. osloboditeľov Kuzmányho ul. Nám. Maratónu mieru Masarykova Bencúrova stanica). Za socializmu sa niektoré z tratí nepremyslene zrušili, ale na druhej strane ste sa mohli zviezť už aj do Barce (1964), rýchlodráhou do železiarní a neskôr až troma električkami v jednej súprave (tzv. trojičky), na čo sa odvážil košický dopravný podnik ako prvý v Československu. Od r. 1983 sa jazdilo aj na Nad jazero a o 6 rokov aj cez Alejovú ulicu.
Dopravný podnik sa medzičasom už dávno obohatil o autobusovú prepravu, prevádzkoval taxislužbu a od r. 1992 aj trolejbusové trate. Istý čas mal pod palcom dokonca aj konské povozníctvo.
Po Hlavnej (vtedy Leninovej) ulici prestali premávať električky ako posledný druh dopravy 3. júla 1986. Odvtedy tam bola pešia zóna a jazdili tadiaľ nanajvýš bicykle, ku ktorým sa po revolúcii pridali aj originálne rikše. Počas rekonštrukcie centra (1996 1997) sa nezabudlo ani zreparovať koľajnice, na mnohých miestach už vytrhnuté alebo zaliate asfaltom. Od r. 2001 ťahá po nich v lete opäť koník jeden vozeň od Tesca k hotelu Slovan a späť (na snímke), podobne ako v r. 1891. Mimo sezóny zasa zrekonštruované koľajnice môžu pripomínať Košičanom, že v čomsi zas raz predbehli aj Bratislavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.